Z czym łączy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to kurowanie ziołami oraz tak jest również realności. Zioła w medycynie odgrywają kolosalną rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. W jakim miejscu można znaleźć należyte zioła? Wolno je odszukać wszędzie: od pól i łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży morskich.

Czy są gatunki ziół, jakie są niezmiernie do siebie analogiczne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje sporo typów i nieraz co poniektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne – wypróbuj halucynki grzyby. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, jednakowoż dysponującego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski i rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, niemniej jednak w lokalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one istotnym szczegółem w domowej medycynie.

W szeregu przypadków zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach bądź też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze zalewy w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących najczęściej jako podgrzewacze dla ciała.

Łączy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu porządnego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii albo w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, która powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej sfery medycyny musiał trwać całe wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie natury i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.