Jak świat rzeczywistością drewno było jednym z fundamentalnych surowców do wyrobu najrozmaitszych sprzętów i niezastąpionym budulcem. Jest to jednak bez wątpienia materiał pochodzący ze źródeł trudno odnawialnych. Łatwiej jest las wyciąć i przeistoczyć na drewno aniżeli doczekać się jego odtworzenia. Opracowanie technologii wytwarzania płyt wiórowych stało się, w sposób dosadny, sprzymierzeńcem w ochronie naturalnych zasobów leśnych.

Wykonaniu najprostszych elementów z litego drewna towarzyszy zawsze powstawanie produktów ubocznych, czyli odpadów. Okazało się, iż część z tych odpadów można wykorzystać i to nie bez żadnego ale jako opał. Płyty wytwarza się bo, jak sama nazwa wskazuje z odpadów, powstających w czasie obróbki drewna, innymi słowy przetwarzania go na deski, klepki, oraz wszelkiego typu szczegóły z litego drewna.

Odzyskiwanie wiórów do wykonania płyt powoduje, że gospodarka surowcem staje się znacznie bardziej oszczędna, chroniąca następne drzewa przed wyrębem, a w związku z tym stwarza realną możliwość regeneracji lasów oraz wszystkich zasobów drzewa – skutkiem tego przetestuj dachy z płyty warstwowej. Opracowanie technologii produkcji płyt wiórowych wpłynęło w zasadzie na te gałęzie przemysłu, jakie połączone są z produkcją detalów budowlanych oraz z meblarstwem. Płyty są materiałem pozwalającym wytwarzać wyposażenia tańsze oraz łatwiej dostępne. I właśnie cena oraz dostępność są podstawowymi zaletami płyt wiórowych w porównaniu z litym drewnem.

Posiadają one też inne pozytywne przymiotniki, mające znaczenie, jeżeli chodzi o zakres ich zastosowania. Można je w sposób dowolny przycinać, choć nie dają możliwości uzyskania nadzwyczaj precyzyjnych kształtów lub profili. Płyty wiórowe nie oddają się natomiast rzeźbieniu ani płaskorzeźbieniu, co stanowi ich wadę w porównaniu z surowcem drewnianym, wykorzystywanym w budownictwie, ciesielstwie lub wytwornym meblarstwie. Trwające cały czas prace technologów skierowane są ku zdobyciu takich płyt wiórowych, jakie nadawałyby się do użytkowania na zewnątrz, innymi słowy posiadających odporność na zewnętrzne okoliczności atmosferyczne, a przede wszystkim wilgoć we wszystkich postaciach.