Dla wielu ludzi oczywistym jest, że stworzony przez nas świat już dawno otworzył przed nami nowatorski wymiar działania. Jest nim Internet. To właśnie dzięki niemu poznajemy aktualnie innowacyjnych ludzi, uzyskujemy potrzebne nam informacje, a także dokonujemy zakupów i sprzedaży. Nic w takim razie dziwacznego, że następnym krokiem na należącej do nas drodze stało się zarabianie za pomocą Netu. Jest na to dużo sposobów. Nie wychodząc z domu zakładamy korporacje, blogi oraz ogłaszamy aukcje – przetestuj kursy kryptowalut. Młodzi, prężnie funkcjonujący ludzie biznesu nie siedzą dziś w dusznych, malutkich pokoikach w znacznych biurowcach. Wystarczy jedynie im personalizowane biurko, pecet oraz stałe łącze, a konsumenci odnajdą ich w kilka minut. Sprzedają wszystko – od papierowych kubków i talerzyków, przez domy, kosmetyki i ubrania. Mimo to na tym nie koniec. Zostaje jeszcze przecież dyscyplina informacji, know-how, rad kulinarnych, małżeńskich itp. Studnia pomysłów pozostaje niewyczerpana. Tak samo jak zasób kontrahentów, albowiem tych z pewnością w wirtualnym świecie ani dzisiaj ani jutro nie zabraknie. Świat został opanowany przez Internet. W wirtualnej rzeczywistości żyje już i funkcjonuje co drugi z nas.

Mimo to nie jest to, jakby się zdołało wydawać, zjawisko absolutnie nowe. Pierwsze elementy wymiany internetowej pojawiły się już w latach sześćdziesiątych. Występowały one w owym czasie pod postacią przekazu wiadomości komercyjnych. Funkcjonowały tudzież pod nazwą EDI, inaczej Electronic Data Interchange. Prekursorem w wykorzystaniu połączonych kompów dla usprawnienia pracy firmy był Bank of America. Jego wewnętrzny, zautomatyzowany system doprowadził do podniesienia wydajności pracy oraz zmniejszenia kosztów personelu.

Kolejnym oczywistym krokiem w rozwoju e-biznesu było wykonanie połączeń pomiędzy oddzielnymi jednostkami. Jednakże dopiero wkroczenie do tego świata indywidualnego konsumenta oraz producenta spowodowało tak spontaniczny rozwój tej sfery. Obecny kształt i forma biznesu w Internecie to nie tylko informacja, ale także artykuły, siła robocza i dużo innych.