Dumając o budowie domu w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad kupnem działki budowlanej, na jakiej taki dom powstanie. W wielu przypadkach zakup gruntu jest pierwszym krokiem do tego, żeby mieć swój własny dom. Naturalnie budowanie nieruchomości w znaczących miastach zajmuje dużo czasu, jednak my bezbłędnie o tym wiemy. Co poniektórzy z nas nadzwyczaj długo poszukują należytej działki budowlanej. Musimy pamiętać o tym, iż nie jest to stereotypowy grunt pod budowę nieruchomości, ale teren, na jakim powstanie nasz dom. Taka działka będzie w przyszłości naszą przejrzystą posesją, będzie stworzonym przez nas podwórkiem, ogrodem. A nie jest nam obojętne, gdzie skonstruowany przez nas dom zostanie postawiony. Zależy nam na tym, aby teren, w jakim znajdować się będzie stworzona przez nas posesja był atrakcyjny. Właśnie dlatego też takiej atrakcyjnej działki wyszukujemy a w pewnych momentach zajmuje nam to mnóstwo czasu. Nie możemy jednak poddawać się, nie możemy osiadać na laurach. Szukajmy dotąd aż taką działkę odnajdziemy.

A jakkolwiek wcześniej czy w następnej kolejności uda nam się to. Będziemy wtenczas właściwie wybitnie zadowoleni. Posiadający nieruchomości, Ci jacy są właścicielami domów czy mieszkać w pewnych sytuacjach podejmują decyzję o sprzedaży swojego majątku, a przynajmniej jego części. A częścią majątku mogą być właśnie nieruchomości – monitorowanie rynku wtórnego nieruchomości. Niektórzy z nas mają ich parę. Decyzji o sprzedaży domu nie możemy podejmować zbyt pochopnie. Jest to przecież składnik naszego majątku, w dodatku bardzo wartościowy, cenny. W następstwie tego także pozbywanie się go, wyprzedawanie nieruchomości zawsze aktywuje pewne skutki. Przestajemy być właścicielami domu a prawa do nieruchomości przekazywane są temu, kto zdecydował się na zakup budynku.

Istotne jest to, aby ustalić należytą cenę za taki dom. Cena nie może być zanadto niska, przecież decydując się na sprzedaż nie jesteśmy w stanie stracić na takiej transakcji oraz musimy o to przede wszystkim zadbać. Czasem należałoby zrealizować wycenę nieruchomości, by zobaczyć, jaka jest faktyczna wartość takiego domu. W pewnych sytuacjach jesteśmy przyjemnie zaskoczeni tym, ile stworzony przez nas dom jest godzien. Z punktu widzenia sprzedającego nieruchomość odpowiedniej jest zawyżyć jej cenę niż zdecydowanie zaniżyć.