Są państwa, w jakich prywatność jest spostrzegana absolutnie inaczej aniżeli jest to u na w Polsce. Nie w dowolnym kraju ludzie są tak wybitnie odsunięci od sąsiadów, nie wszędzie tak ważne jest zasłanianie się przed wzrokiem ludzi oraz dbanie o to, aby nasza idealna prywatność nie była przez nikogo poznana. U nas jednakże tak jest i posiadając dom i ogród stawiamy wysokie płoty żeby mimo obecności sąsiadów nie musieć skazywać się na ich oglądanie, natomiast jak chodzi o dom to w szeregu przypadków instalujemy rolety bądź żaluzje, które zezwalają nam na zasłonięcie się, zwłaszcza wieczorami od wzroku ciekawskich sąsiadów czy przechodzących obok naszego domu przechodniów. Niemniej jednak rola rolet oraz żaluzji jest również inna – w głównej mierze chronią nas one przed słońcem, kiedy na przykład latem jest go zanadto wiele i wpadając do mieszkania powoduje ono, iż jest w nim jeszcze bardziej gorąco. Pytanie brzmi niemniej jednak co wybrać, rolety czy żaluzje? Kiedyś dostępne były tylko żaluzje oraz nie było tego kłopotu, potem atrakcyjne stały się rolety.

Każda z opcji ma pewne plusy jak i wady, zarówno pod kątem aranżacji jak i pod kątem praktycznym. Organizując wnętrze mieszkalne w pewnym momencie dochodzimy do okien, na których należy zawiesić dekoracje niemniej jednak nie tylko – też pewnego rodzaju ochronę, jaka stanowi ochronę lub przed słońcem, bądź przed oczami sąsiadów lub przechodniów będących blisko domu – tutaj pomoże http://architekt-wnetrz.biz/budowa/. W takim momencie mamy do wyboru niesłychanie wiele możliwości, rozpocząwszy od rolet zarówno wewnętrznych jak oraz zewnętrznych, poprzez zasłony aż do żaluzji. Kiedyś stosowano tylko zasłony, bowiem innych elementów dekoracyjno – zabezpieczających dla okien najzwyczajniej w świecie nie było, dziś najogromniejszy spór rozgrywa się pomiędzy żaluzjami a roletami.

Każda z opcji ma swoje walory jak i minusy a wszystko zależy przede wszystkim od tego jaki jest skonstruowany przez nas cel w zakładaniu takich osłon okiennych. Jeżeli pragniemy na przykład zasłonić się tylko i wyłącznie od światła, mogąc wpuszczać do pomieszczenia drobinę światła albo pod żadnym pozorem, to polecamy żaluzje, ponieważ są one regulowane pod tym kątem, a do tego wolno wybrać żaluzje zarówno poziome jak oraz pionowe z przeróżnych materiałów, również drewna, co wygląda najzwyczajniej w świecie nienagannie. Jeśli nie zależy nam na regulowaniu promieni światła a po prostu pragniemy posiadać właściwą asekurację przed oczami innych, optymalne będą rolety.