Niezwykle emocjonującą dyscypliną sportu jest wioślarstwo. Jest to sport wodny z niezwykle długimi tradycjami, co ma pomocniczy wpływ na jego niesamowicie okazałą popularność. Wiosłowanie występuje pod rozmaitymi postaciami. Wszystko zależne jest w zasadzie od ilości osad.

W przypadku zawodów wioślarskich można między innymi wskazać takie, w których zawodnicy następują pojedynczo. Ponadto występują też dwójki wioślarskie i osady składające się z większej ilości zawodników i sternika. Oprócz wielkości osad w wypadku wioślarstwa różnice dostrzegalne są również na płaszczyźnie dystansów, na jakich zmagają się ze sobą zawodnicy. Należałoby tutaj zaznaczyć, że z reguły osady wieloosobowe ścigają się na niezwykle długich dystansach, albowiem tylko takie rozwiązanie pozwala jednoznacznie określić, kto faktycznie zasługuje na zwycięstwo.

Każdy, kto myśli o tym aby zawodowo uprawiać wioślarstwo musi wiedzieć, że jest to sport niezwykle zagmatwany i wyczerpujący, w który należy wkładać znaczne ilości siły oraz poświęcenie – zobacz na przykład Wioślarze wodne. Sportsmen, który zawodowo pielęgnuje wiosłowanie definiowany jest mianem wioślarza. Nie trudno się domyśleć, że wioślarstwo swoją nazwę wzięło od wioseł, inaczej czołowego narzędzia wykorzystywanego przy uprawianiu tego typu sportu. Wioślarze, to w zdecydowanej większości wypadków ludzie niezwykle odpowiednio stworzeni.

Taki stan rzeczy w gruncie rzeczy nie jest niczym przede wszystkim dziwnym, bowiem każda z konkurencji wioślarskich potrzebuje kolosalnych nakładów sił. Szybkość wiosłowania zależna jest od siły mięśni. Jasną rzeczą jest to, iż postać zdecydowanie poprawniej zbudowana będzie w stanie płynąć zdecydowanie prędzej oraz wytrwalej.

W przypadku osad wioślarskich walczących na o najwyższe cele oprócz wspomnianej już sił niezmiernie dużą rolę odgrywa też sama technika wiosłowania oraz strategia. Przez strategię należy w tym czasie przede wszystkim rozumieć profesjonalne rozplanowanie intensywności oraz sposobu wiosłowania na poszczególnych etapach trasy, która jest do pokonania. W sportach wodnych takich jak wioślarstwo cyklicznie wygrywa się naturalnie umiejętnie dobraną taktyką.