Na rynku osiągalnych jest dużo różnych olejów do drewna, które wybitnie od czasu do czasu różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Na przykład są oleje wodne, jakie składają się z kolosalnej ilości małych cząsteczek z materiałów syntetycznych. Ich maksymalna wielkość to jedna dziesięciotysięczna milimetra. Dzięki różnym dodatkom utrzymywane są w płynnym otoczeniu.

Taki lakier ma specjalistyczny wygląd – jest mętny, nabiałowy. Maleńkie cząsteczki nie wnikają w pory drewna (tak dzieje się przy systemach rozpuszczalnikowych). Kiedy oleje wodne zasychają, woda musi z nich zniknąć. W pewnej części jest przejmowana przez drewno a w pozostałej wyparowuje. Tempo odparowania zależy od ciepła w pomieszczeniu, w którym lakier został użyty. Ma to istotne znacznie, bo jeśli temperatura jest za ogromna a wysychanie za szybkie, to będzie widać ślady pędzla lub też wałka, co da po prostu brzydki rezultat. Z kolei jeśli w pomieszczeniu jest za wilgotno to wysychanie jest za wolne.

Czyli pomieszczenie, w którym wysycha lakier wodny ma obowiązek być poprawnie wietrzone, aby suszenie było optymalne. Nie ma żadnej innej metody suszenia – weryfikuje to oleje Koopmans. Jest to o tyle istotne, że wypada wybrać należyta porę roku na używanie lakieru wodnego w pomieszczeniach. Posadzki drewniane, parkiety należy poprawnie zabezpieczyć, bowiem są nadzwyczaj narażone na niszczenie – oraz mechaniczne oraz chemiczne. Nie jest to coś, na czym wolno oszczędzać, albowiem oszczędności na zabezpieczeniu podłogi odbiją się potem w wydatkach na następne renowacje.

Czasem najzwyczajniej w świecie należałoby zapłacić za coś znacznie więcej. W przypadku podłóg niesłychanie ważna jest na przykład decyzja, czy przed lakierowaniem dobrym podłoga ma być najpierw zagruntowana. Wypada wtedy użyć lakieru podkładowego. Co zajmujące, zadaniem lakieru podkładowego jest pomiędzy innymi wpłynąć na odcień drzewa. Gruntowane powierzchnie będą na ogół jaśniejsze. Jednak trzeba brać pod uwagę to, że przy starych podłogach takie gruntowanie będzie odizolowywało stary wosk oraz olej, co niekoniecznie jest korzystne. Co poniektóre oleje podkładowe będą również redukowały boczne sklejanie parkietu (przez lakier). Na ogół oleje do drewna, powierzchniowe oraz oleje podkładowe tworzą jeden system i takiego systemu warto się trzymać.