Tworzenie prężnej gospodarki może opierać się przede wszystkim na wykorzystaniu oczywistego potencjału drzemiącego we wszelkich obywatelach. Bez inspirowania ich energii i bez zachęcania ich do znacznie bardziej aktywnego działania, tworzenia osobistych biznesów i inwestowania w lokaty lub akcje giełdowe atrakcyjnych innych krajowych marek – trudno jest skonstruować na długie lata mocną gospodarkę, bo ta bez wątpienia pragnie oddolnej siły, a nie stałego pompowania gotówki przez spółki skarbu państwa. Aby niemniej jednak umiejętnie zachęcać obywateli do prowadzenia własnej aktywności, krajowe rządy powinny dużo zmienić oraz w głównej mierze pomagać im odnaleźć się w zawiłych realiach przepisów podatkowych czy księgowości.

Konsulting to oczywiście kapitalne rozwiązanie adresowane w głównej mierze do osób z nikłą wiedzą z zakresu ekonomii i wprowadzające jedynie w bazowe arkana działania firmy w rzeczywistości sprawnego systemu fiskalnego. Bez pomocy takich konsultantów często jednak nawet pierwsze tygodnie pracy wydają się być ponad możliwości. Współczesne państwa starają się dzisiaj w sposób możliwie w najwyższym stopniu aktywny uczestniczyć w przedsiębiorczości swoich obywateli i inspirować ich do tworzenia prywatnych firm.

Naturalnie strach przed prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest duży, szczególnie w krajach o nadmiernie rozbudowanej biurokracji oraz karkołomnych regulacjach fiskalnych lub administracyjnych. W takich nieprzyjaznych w prowadzeniu interesów regionach rządy muszą nadzwyczaj wiele sił przeznaczyć na należyte wspieranie wszelkich inicjatyw oddolnych, bowiem to samodzielna i zamożna klasa średnia zaświadcza o przyszłości pełnej gospodarki. Toteż optymalizacja projektów biznesowych okazuje się być w szeregu przypadków o wiele bardziej wymagane przeciętnym początkującym właścicielom firm aniżeli nawet bezpośrednia pomoc finansowa. Doradztwo ekonomiczne czy kadrowe pomaga bo odciążyć od najtrudniejszych zadań chociaż na sekundę spracowaną głowę przedsiębiorcy. I zdjąć choć trochę odpowiedzialności za pomyłki z jego barków, pokierować we właściwym kierunku.