W każdym sklepie wielko metrażowym, sieciowym, hipermarkecie istnieje drobny pokoik w którym zasiadają pracobiorcy działu logistyki. Pasują oni za zamówienia towarów dla danego punktu sprzedaży, prędkość ich dostarczenia i transport towarów zwracanych do korporacji je produkujących czy hurtowni. Pomimo że praca ta wydaje się być mało znacząca oraz lekka dla zajmujących się nią, taką jednakże nie jest. Logistycy w wielkich punktach sprzedaży spędzają godziny codziennie, analizując sprzedaż, prognozując popyt na produkty oraz starając się rozplanować zamówienia w ten sposób, żeby nie brakowało żadnego z towarów na półkach.

Dbają o stałość dostaw które w gigantycznych punktach sprzedaży, muszą przychodzić na co dzień i korygują własne przewidywania zgodnie ze statystykami sprzedaży. To naturalnie ten dział ponosi największą odpowiedzialność w całym punkcie sprzedaży.

Odpowiada za należyte zaopatrzenie, zwroty i zamówienia, kontroluje przepływ towaru oraz transport wewnętrzny, liczący na wymianie brakujących produktów i zamówień pomiędzy sklepami tej samej sieci – oto logistyka kontraktowa. Logistycy w firmach spedycyjnych i transportowych mają nie lada odpowiedzialność na własnych barkach, naturalnie wiedzą o tym oraz wykonują własną pracę z godziwą dbałością oraz precyzją, jednakże wystarczy mały błąd by cały przewóz dotarł na miejsce przeznaczenia długo po czasie bądź też po prostu, kierowca poniechał drogę. W takich przedsiębiorstwach to dział logistyki odpowiada za plan trasy, wyznaczanie możliwych punktów postojowych a dla mniej biegłych kierowców, nawet za wpisywanie w nawigację satelitarną adresu i planu podróży. To Logistycy przewidując czas drogi, określają, jak wiele czasu mamy na dostarczenie przewożonego towaru oraz potrafią określić, ile wolnego czasu, między wykonaniem zadania a powrotem zostanie jedynie dla nas. Pamiętając o regulacjach prawa określających ile czasu potrzeba kierowcy na odpoczynek, planują drogę tak, by kierowca miał możliwość zatrzymania się oraz stosownego wypoczęcia od podróży, krótkiego relaksu. Zdecydowanie logistyka to najważniejszy dział w całej firmie transportowej.