Gdy podejrzewamy u siebie stan depresyjny, jednak nie mamy możliwości poradzić się doktora, należałoby porozmawiać z przyjacielem, do jakiego mamy zaufanie. Może się wtenczas okazać, że dużo ludzi spotkało się z depresją, cierpieli na nią sami, lub też także znają kogoś, kto miał z nią kłopot. Nawet, jeżeli przyjaciel jedynie wysłucha, ma okazję przynieść to kolosalną ulgę. W ostatnich latach o wiele wzrosła ilość osób, jakie cierpią na depresję. Może to być wynikiem stylu życia, jaki prowadzimy obecnie.

Dla wielu ludzi świat jest coraz bardziej stresujący, a stres ma prawo doprowadzić do depresji. Przyrasta liczba rozwodów, przewinień, wydłuża się czas pracy, a to wszystko sprawia, ze żyjemy nadzwyczaj intensywnie. To, gdzie żyjemy m a też ogromny wpływ na niebezpieczeństwo zachorowania na depresję. Pocieszające jest, że bez względu od przyczyny depresję można skutecznie leczyć. Większa część ludzi wspólnie z trwaniem terapii czuje się coraz prawidłowiej. Poprawa zwykle następuje pomału, zaś lepsze samopoczucie można odczuć dopiero po kilku tygodniach terapii – już teraz wypróbuj www.szczepaniak-psychology.eu. Każdy z nas czasem miewa obniżony nastrój. Jeżeli na przykład jakiś związek pozostanie zerwany, jesteśmy w stanie czuć się wstrząśnięci, płakać, utracić apetyt, być smutni oraz rozdrażnieni.

Jesteśmy w stanie też koszmarnie sypiać, albo odczuwać niepokój oraz lęk. Z reguły jednak zły nastrój mija po kilku dniach. Takiego obniżenia nastroju doktorowie nie oznaczają mianem melancholii. Używają tej nazwy do zaprezentowania poważniejszego zaburzenia, jakie utrzymuje się, co najmniej kilka tygodni. Zaburzenia, które dotyczą zarówno, ciała jak i psychiki. Depresja pojawia się bez uchwytnego powodu i może być nawet groźna dla życia. Dużo objawów w niej jest analogicznych, przeważnie są one również nasilone oraz trwają długo. Dyrektywą, iż powinno się wyszukiwać pomocy jest fakt, ze obniżony nastrój wpływa na wszystkie sprawy w stworzonym przez nas życiu. Wypada pamiętać, iż depresja jest chorobą, jaką można wyleczyć oraz jednostka, w miarę leczenia czuje się coraz prawidłowiej. Istotne, by depresja została szybko rozpoznana przez lekarza familijnego oraz od tego czasu efektywnie leczona.