Niesłychanie w szeregu przypadków schorowani zadają sobie pytanie, z jakiej przyczyny chandra dopadła akurat ich. Każdy ma swoje mocne oraz słabe detale. Co poniektórzy ludzie są o wiele bardziej narażeni na depresję, aniżeli inni, lecz w szkodliwych okolicznościach każdy z nas ma okazję zachorować. Istotne w tym wypadku uzależnienia genetyczne powstania depresji. Elementów genetycznych jest niemniej jednak wiele i nie można wskazać jednoznacznie jak one działają. Sukcesja nie przesądza pod żadnym pozorem o ryzyku zachorowania na chandrę. Zwiększa to jednak niebezpieczeństwo zachorowania.

Nawet, jeśli w rodzinie ktoś choruje na depresję, wymagane są jeszcze czynniki środowiskowe, by owa choroba zdołała rozwinąć się u danej osoby. Nie ma określonego typu osobowości, który byłby w największym stopniu narażony na szansę zachorowania na depresję. Jednakże takie cechy jak: perfekcjonizm, skrytość, są w stanie podobnie jak skłonność do leku natężać niebezpieczeństwo zachorowania. Ludzie, jacy mają tendencję do wahań nastroju, są również bardziej narażeni na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, inaczej maniakalno – depresyjne – tu pomoże psycholog wrocław. Często okazuje się, że stres ma okazję spowodować depresję, gdy pojawia się niespodziewanie i jest nadzwyczaj silny.

Podobnie jest w wypadku długotrwającego stresu. Po doświadczeniu sytuacji stresowej objawy depresji występują o wiele częściej niż w innych trudnych życiowych sytuacjach. Stres może spowodować predyspozycję do wystąpienia depresji lub być czynnikiem ją generującym. Takie zdarzenia życiowe, jak utrata życiowego partnera, strata pracy, lub śmierć bliskiej osoby są w stanie być przysłowiową kroplą, która przepełni kielich. Długotrwające tarapaty życiowe powodują hiperbola incydentalnych problemów. Z doświadczenia rozumie się samo przez się, iż czynnikami wyzwalającymi może być także utrata szacunku do siebie, czy też destrukcyjny związek. Obserwacje życiowe pokazują, że czynnikami wyzwalającymi nie musi być jakakolwiek strata. Każdy z nas reaguje na stres i nie można przewidzieć wskazanej sytuacji, w jakiej może pojawić się depresja, i kiedy obciąży ona skonstruowany przez nas organizm.