Myśl cywilna jest pojęciem socjologicznym. W skrócie, świadczy zbiór zrozumień, wyimaginowań, opinii, poglądów, przesądów w odniesieniu do danej grupy obywatelskiej. Inna będzie myśl społeczeństwa chłopskiego, miejskiego, majętnego, biednego. Media oznaczane są od dawna czwartą władzą. Rozmaite programy, które oglądamy, jakich słuchamy, poszerzają naszą idealną wiedzę w jakimś temacie, pozwalają nam na zajęcie prywatnego stanowiska bądź tak na nas wpływają, iż zgadzamy się z opowiedzianą opinią medialną. Jeżeli niemniej jednak władza ma nieograniczony i niczym nie skrępowany dostęp do mediów, jest w stanie oddać tak wyselekcjonowane treści, żeby w rezultacie końcowym, ludzie nie mając dostępu do innych źródeł informacji, przyswoili je oraz uznawali za własne. W wielu krajach miała miejsce medialna manipulacja społeczeństwem, niestety, taka sytuacja w wielu krajach nadal istnieje. Najgroźniejsze jest formowanie świadomości ideologicznej, politycznej, religijnej. Rozległa część społeczeństwa bezkrytycznie przyjmuje opinie przedstawianej przez środki masowego przekazu, nawet nie zastanawiając się nad inną wersją danego kłopotu.

Skutkiem tego wskazana jest różnorodność mediów, aby odbiorca był w stanie samodzielnie wybrać takie wiadomości, które pomogą mu zająć pojedyncze stanowisko w danej sprawie – przetestuj wiadomości. Sieć internetowa jest aktualnie powszechnie dostępna. Społeczeństwo bardzo ochoczo korzysta z jej zasobów wiadomości. Dla internautów w pełni świadomych, szablonową rzeczą jest poszukiwanie informacji nie tylko w paru czołowych na rynku pismach, lub telewizyjnych stacjach, lecz wypowiedzi ludzi opiniotwórczych z poza prasy, radia, telewizji, czyli z kręgu osób niezależnych. O ile każda stacja telewizyjna, czy radiowa ma swój dany do realizacji profil, kierunek programowy, o tyle internet jest źródłem setek opinii, na podstawie których możemy sobie utworzyć własny obraz sytuacji, własną opinię, mało tego – prowadzoną przez nas opinią jesteśmy w stanie się natychmiast podzielić z innymi. Takiej dyspozycji w innych mediach, poza internetem nie ma.

Stacje telewizyjne stają się coraz to o wiele bardziej otwarte na opinie telewidzów, jakkolwiek kontakt z nimi jest w większości wypadków poprzez pocztę mailową, niewiele jest programów, w których telewidzowie mogą w trakcie ich trwania przekazywać bezpośrednio na antenie swoje uwagi czy opinie. Internet jest jedynym, w rzeczywistości niezależnym medium, które może w niesłychanie krótkim czasie nawet zmienić bieg historii. Stąd, w wielu krajach, internet jest bardzo niepraktycznym medium dla rządzących.