Wielokrotnie ludzkość mogła się przekonać, iż wystarczy jedynie drobna przeszkoda na drodze, by zniweczyć gigantyczne projekty. Tak brzmiał początek przemowy prezesa największej polskiej firmy, fabrykującej osprzęt dla budownictwa i przemysłu, na wręczeniu tegorocznych nagród najszybciej rozwijających się korporacji w stworzonym przez nas państwie. Przykładem na poparcie tej tezy ma prawo być opóźnienie w budowie tunelu łączącego Anglię z Francją. Budowniczowie nie docenili twardości skał, jakie otaczają brytyjskie wybrzeże. Przebicie się przez nie było niemożliwe jak dawne warunki, wobec tego potrzeba było odmienić trasę przeprawy. Dodatkowym przykładem ma prawo być wiercenie tunelu w związku z budową kolejnej linii sztokholmskiego metra. Miasto to leży w części na skałach, co efektywnie blokowało wykonanie podziemnej komunikacji w wielu dzielnicach.

Prezes wspomniał, iż w jednym oraz drugim wypadku na pomoc przyszłyby ich najnowsze tarcze do cięcia drewna. Znane są od dziesięcioleci i każdy majsterkowicz zdaje sobie sprawę z tego, iż znamionują się one dużą wytrzymałością i twardością, jakkolwiek bezustannie za małą do wiercenia w skałach. Jednak oczywiście polska firma wypracowała takie stopy korundu z innymi metalami eleganckimi, że jest to już możliwe. Prowadzone są już prace w wierceniu szybów naftowych i na budowie linii metra w Azji.

Wypada się przebić przez twarde granity, co pozwoliło na sprawdzenie jakości krajowych wyrobów. Inżynierowie są zachwyceni oraz zamówienia na nasze tarcze korundowe płyną z pełnego świata. Na wzmiankowanym przemowie prezesa tej firmy, podsumowanie zostało ujęte w dwóch zdaniach. Zaprezentowane na początku przypadki trudności inżynieryjnych mogły być rozwiązane po prowadzonej przez nas myśli, gdyby znano wcześniej takie tarcze. Pozwalałoby to na zaoszczędzenie miliardów baksów i uniknięcie poślizgów w oddaniu tych projektów do użytku. Poza tym fakt, iż to polska myśl techniczna przyczyniła się do powstania takiego wynalazku, świadczy o wzrastającym znaczeniu naszego kraju na ogólnoświatowym rynku. Przekazanie nagrody pozostało nagrodzone oprócz tego długimi brawami publiczności. Miejmy cichą nadzieję, że jednostka gospodarcza ma przed sobą dalsze lata szybkiego rozwoju.