Naturalne rośliny są przede wszystkim kluczowym składnikiem wielu specyfików. Część z nich jest także z powodzeniem stosowana w przeróżnych kuchniach świata. To jest newralgiczny podział, któremu podlegają zioła. Koncentrujemy się zwłaszcza na ich zastosowaniu.

Jak najbardziej, możemy je także sklasyfikować pod kątem przydatności do spożycia czy też okresu, w którym dojrzewają, są zbierane oraz przetwarzane. Spotykamy w takim razie zioła zdrowotne i trujące oraz takie, jakie zbierane są latkiem, jesienią, zimą lub ewentualnie wiosną. Zioła posiadają też niezmiernie zróżnicowaną formę, która wielokrotnie przybiera figura krzewu, drzewka, kwiatów a nawet grzybów, w jaki sposób grzyby halucynogenne. Prócz powyższych zastosowań, zioła są też składnikami olejków eterycznych, jakie znakomicie sprawdzają się w dyscyplinie aromaterapii.

Każdy, kto zdecyduje się na osobne zbieranie ziół lub też na ich hodowlę w przydomowym ogródku, powinien całkowicie zapoznać się z ich właściwościami oraz sposobami uprawy. To warunek konieczny do uzyskania optymalnych korzyści z ich stosowania na co dzień. Występowanie roślin, jakie są stosowane w medycynie, jest tak samo różne w jaki sposób ich rodzaje. Większa część pochodzi ze stanowisk rolnych, pozostała z tych, występujących w środowisku naturalnym. Rzecz jasna, nie wszystkie zioła są dostępne w stworzonym przez nas środowisku.

Jest to przede wszystkim podyktowane atrybutami klimatycznymi. Dużo z nich sprowadzamy z innych krajów, w jakich specyficzne warunki pogodowe wpływają na ich ogólną przystępność. Niektóre zioła występują w trudno dostępnych miejscach, takich jak wody bagienne, co do tego wpływa na ich unikatowość. Jednakże większość leczniczych roślin, jakie występują w warunkach naturalnych, spotykamy na łąkach lub w lasach. Ich wymiar jest uzależniona przede wszystkich od tego, jakie warunki atmosferyczne mają na nie wpływ. Są jednak zioła, do jakich kwalifikujemy choćby legendarną pokrzywę, jaka rośnie właściwie w każdym miejscu na świecie. Wilgotność i rodzaj gleby, nasłonecznienie i temperatura powietrza nie mają w tym przypadku większego znaczenia.