W czasach, kiedy tak właściwie bezrobocie rozszalało się na solidne, dużo zawodów, jakie jeszcze parę lat temu święciło tryumfy, dzisiaj pomału odchodzi w zapomnienie. Mowa tutaj przede wszystkim o jednostkach świadczących usługi typowo komercyjne. Wystarczy jedynie sięgnąć pamięcią dziesięć lat wstecz. Autentyczną furorę robiła wtedy praca w kafejkach internetowych lub prywatnych warsztatach szewskich. Wolno było też skorzystać z oferty osiedlowych punktów prasowania bielizny (oznaczanych potocznie maglami). Co najważniejsze, nie obowiązywała tam żadna, skomplikowana rekrutacja.

Współcześnie, w dobie rozwoju ogromnych sieci handlowych oraz ogólnemu dostępowi do Internetu, praca w tych zawodach jest już wyłącznie refleksem. Aż trudno zaufać, iż całkiem niedawno praca w kawiarence internetowej była fantazją wielu młodych ludzi. Kojarzyła się z prestiżem oraz możliwością absolutnie niezłych zarobków. W dzisiejszych czasach kawiarenek internetowych tyle, co kot napłakał. Internet ma niemalże każdy.

Korzystanie z magla czy szewca przestało się po prostu opłacać. Wielkość zarobków niesłychanie w wielu przypadkach zmusza nas do zaciskania pasa i nikomu nie przyszłoby do głowy, aby resztę oszczędności wydawać na prasowanie pościeli w ofiarowanych do tego punktach. Szanse na dzisiejszym rynku pracy mają nieliczni – więcej o tym na myjobsi.pl. Mowa tutaj przede wszystkim o tych zawodach, jakie okupowane są przez tłumy wytrwałych „poszukiwaczy”. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się w głównej mierze zawody ściśle połączone z współczesnymi technikami. Praca na jednym z tego rodzaju stanowisk łączy się z dużym prestiżem, a przy okazji niewymiernymi korzyściami materialnymi. Faktem jest, iż dzisiaj większości z nas fantazjuje się praca za biurkiem. Po pierwsze jest mnóstwo poprawniej płatna niż fizyczna, a po drugie nie jesteśmy narażeni na wysiłek. Jednak pracę na jednym z najatrakcyjniejszych posad udaje się pozyskać tym nielicznym. „Przeciętnemu Kowalskiemu” do szczęścia starczyć musi praca sezonowa (albowiem tego rodzaju ogłoszeń można znaleźć najwięcej), ewentualnie w telemarketingu bądź też sprzedaży bezpośredniej. Nie jest to może najgorsze wyjście z sytuacji, gdyż przedstawiciele tych profesji umieją w ciągu miesiąca zarobić całkowicie przyzwoitą sumkę. Podsumowując, szansa na znalezienie zatrudnienia naturalnie jest, jednak mnóstwo zależy od szczęścia, a w głównej mierze od tego, w jakim zawodzie wyszukujemy pracy.