Tuning samochodowy jest zrozumieniem wywodzącym się z języka angielskiego, świadcząc wnikliwie „regulację”, „strojenie”. Współczesna branża tuningu stanowi gigantyczny dział motoryzacji, obejmując zarówno tuning mechaniczny, jak oraz optyczny, wizualny. Podczas kiedy tuning mechaniczny ma na celu w głównej mierze poprawę samochodu od kwestii technicznej, to tuning optyczny powiązany jest z modyfikacjami dokonywanymi w wyglądzie zewnętrznym auta. Dla wielu posiadaczy aut tuning jest idealnym sposobem na wyróżnienie się z tłumu.

Faktycznie, dokonywanie poszczególnych przeróbek samochodowych służy wyrażaniu siebie, prywatnego stylu, jest może nawet pewnego rodzaju sztuką. Tuning to w każdym razie dosyć niecodzienne hobby, jakie z początku związane było jedynie z garażami. Takie albowiem były początki tuningu. Historia tuningu wydaje się być dość długa, bo od zawsze dokonywane były metamorfozy w pojedynczych maszynach samochodowych.

Zawsze znalazł się ktoś, kto chciał na swój sposób polepszyć prywatny pojazd. Tak oczywiście narodził się tuning. W pierwszej chwili dokonywano niemniej jednak tylko niewielkich przeróbek, takich jak na przykład usunięcie lusterka czy pozbycie się znaku firmowego z maski pojazdy. Dopiero wraz z biegiem czasu dostrzeżono możliwość modyfikowania przeróżnych układów samochodowych oraz zaczęto wprowadzać coraz to znacznie bardziej nowoczesne szczegóły tubingowe – polecamy GP Tuning Akcesoria samochodowe. Od początku lat dziewięćdziesiątych niezmiernie obszerny udział w rozwoju tuningu miały duże koncerny motoryzacyjne, które zaczęły wypuszczać na rynek różnorodne nowatorskie części. Zaczęły się one niezmiernie błyskawicznie cieszyć dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy samochodów. Po takie szczegóły mógł sięgnąć praktycznie każdy, kto wyłącznie marzył o zmianie dotychczasowego wyglądu swojego auta. Dzisiaj na rynku motoryzacyjnym bez trudu jesteśmy w stanie odszukać felgi tuningowe, zestawy do zwiększania osiągów samochodu czy rozmaite cacka oświetleniowe. Coraz popularniejsze stało się też malowanie aut (na przykład pokrywanie ich kilkoma warstwami lakierów), które też uznawane jest za zmianę tuningową.