W nowoczesnych czasach coraz to częściej wolno spotkać się z informacjami o tym, że jakieś zwierzę, przeważnie pies bądź kot, pozostało porzucone przez poprzedniego właściciela. W znacznej większości wypadków zwierzęta te trafiają do schronień dla bezdomnych zwierzaków. To smutne miejsca te nie oferują zanadto właściwych warunków.

Najczęściej przebywające tam zwierzęta są niedożywione, utrzymywane są w niezbyt komfortowych oraz przepełnionych pomieszczeniach. Zazwyczaj pracujący tam wolontariusze niesłychanie starają się umilić biednym zwierzakom życie. Nie jest to niemniej jednak łatwe, gdy brakuje funduszy na podstawowe potrzeby. Wobec tego z gigantyczną radością przyjmowane są tam nawet najmniejsze dary. Ma prawo to być nowofundland, stara pościel, koce, zabawki dla zwierzaków.

Jeżeli jednakże ktoś pragnie, by ofiarowana przez niego pomoc była w rzeczy samej zbawienna, powinien uprzednio skontaktować się z wybranym schroniskiem, aby dowiedzieć się, czego najbardziej tam potrzeba. To właśnie dzięki temu zyska pewność, że jego pomoc okaże się w rzeczy samej korzystna oraz wręcz pożądana. Na ulicach wielu lokalnych miast aż roi się od bezdomnych kotów.

Na szczęście nie brakuje również ludzi o dobrych sercach, którzy z radością przyjmują te biedne czworonogi pod swoje dachy. Niektórzy jednak są w stanie dojść do wniosku, że koty są najzwyczajniej w świecie niewdzięczne, bowiem po kilku dniach najzwyczajniej w świecie uciekają z domu własnego oryginalnego pana. Trzeba niemniej jednak nie zapominać o tym, że przekonanie do siebie kota, który przecież z natury jest zwierzęciem nieufnym, w żadnym razie nie jest proste. Właśnie dlatego takie oswajanie nowego kota powinno przebiegać stopniowo. Na początku ma prawo pomóc sucha karma dla kota.

Można na przykład przed drzwiami domu wystawić miskę, do której będzie się sypać karmę i ja zostawiać. Kot, jaki przez kilka dni będzie wracał i za każdym wraz znajdzie miskę kompletną, zacznie ufać, że nowatorski właściciel będzie dla niego dobry. Następnie wolno wpuszczać kota na kilka chwil do mieszkania, jednak umożliwiać mu wyjście za każdym razem, kiedy będzie tego chciał. W ten sposób zwierzę zyska pewność, że w tym mieszkaniu nikt nie będzie mu zagrażał.