Porzucenie wojskowego projektu ARPANET – u na rzecz Internetu w 1989 roku spotkało się z reakcją Narodowej Agencji Nauki w Stanach Zjednoczonych, jaka nałożyła zakaz stosowania sieci w zamiarach komercyjnych. Zahamowało to jej rozwój, bowiem niezwykle pomniejszało liczbę użytkowników.

Prędko, albowiem już po dwóch latach zmieniono zdanie i od tego czasu internet rozpoczął pomału przybierać formę do tej, jaką dzisiaj wszyscy znamy. Pierwszym krokiem milowym nowoczesnej sieci było zaakceptowanie protokołu WWW, dzięki któremu wolno było tworzyć hipertekstowe aplikacje, inaczej atrakcyjne dzisiaj witryny.

W 1990 roku został utworzono język internetowy, wykorzystywany do dzisiaj w czasie tworzenia witryn internetowych, czyli HTML. Dwa lata później została utworzona pierwsza w historii graficzna przeglądarka internetowa Mosaic, jaka to właśnie dzięki swojej łatwej oraz przejrzystej obsłudze, pozwoliła na przeglądanie witryn milionom ludzi nie będących informatykami – do tego wykorzystuje się internet Częstochowa. W jaki sposób grzyby po deszczu zaczęto tworzyć strony internetowe swoich korporacji, organizacji społecznych oraz wszystkiego tego, co domenę mogło mieć.

W przeciągu paru lat od wynalezienia www nie posiadanie własnego adresu w internecie było swego typu formą nie istnienia. Przez ostatnie dwadzieścia parę lat internet dojrzewa prawie na naszych oczach. Na jego dzisiejszy kształt wpływ miało parę niezmiernie ważnych kamieni milowych, takich jak przeglądarki oraz wyszukiwarki, język html, komunikatory głosowe oraz tekstowe, szansę umieszczania filmów w sieci czy sprzedaż za pośrednictwem internetu. Ostatnim i bodaj jednym z najistotniejszych odkryć internetu były szeroko rozumiane portale społecznościowe.

Przed erą portali społecznościowych, część ludzi miała własne witryny, wielokrotnie robione przy pomocy troche prymitywnych programów i poradników. Wyglądały nie składnie oraz mało fachowo. Lekarstwem na to były portale społecznościowe, które udostępniały swego typu szablon, jaki użytkownik wyłącznie uzupełniał zgodnie ze swoim gustem.