Każdy dom oprócz familijnego ciepła pożąda także ogrzewania. Kiedy jest lato, nie trzeba odkręcać kaloryfera oraz wydaje się zbędny. Natomiast kiedy zbliża się jesień oraz zima, to sytuacja znacznie się zmienia. Mnóstwo zależy od tego gdzie się mieszka. Domy jednorodzinne stosują piece na olej, bądź węgiel. Obywatele bloków natomiast pod żadnym pozorem nie muszą się martwic, że minie płomień i stanie się zimno. Do ich zadań należy tylko regulowanie kaloryfera, za pomocą prostego, jasnego pokrętła. Nie ma tutaj zbytniego pola do popisu. Jedyne co da się uczynić to zakręcenie, lub odkręcenie na jedną z kilku temperatur, opisanych z resztą na pokrętle.

Centralne ogrzewanie zapewniają spółdzielnie mieszkaniowe oraz są za nie w całości odpowiedzialnie. Należałoby jednakże zastanowić się chwilę, co świadczy twierdzenie centralne ogrzewanie, na czym polega i jak ewoluowało. Po pierwsze centralność, bazuje ona na tym, że z jednego, wskazanego źródła, ciepło rozchodzi się do mieszkań i pokoi biurowych. Taką centralą wszystkiego jest kocioł. Obecnie używa się wody jako materiału grzewczego, tak w następstwie tego jest ona zagotowywana w kotle. Po pewnym czasie trzeba jakoś przetransportować ją do rur. Do tego służy pompa cyrkulacyjna. W jaki sposób sama nazwa wskazuje, to urządzenie pobudza wodę do ruchu. Woda natomiast krąży, dochodzi do docelowych miejsc oraz wpływa mniej więcej do grzejników. To ostatni element wędrówki ciepła.

Żeby nie ulatniało się po drodze, w budownictwie wykorzystuje się specjalne rury z osłonkami termoizolacyjnymi i takimi, jakie przetrwają też mrozy oraz inne niepomyślne okoliczności natury. Sam grzejnik oddaje ciepło do pomieszczenia w którym się znajduje. Dzięki takiemu przedstawionemu nieco w uproszczeniu schematowi, wolno dowiedzieć się jak nasze cztery kąty staja się miejscem ciepłym oraz przytulnym. Oczywiście cała technika idzie do przodu, lecz jak na razie połączone rurami szczegóły, które cyrkulują gorąca wodę, to perfekcyjne i najtańsze z rozwiązań, jakie użytkuje się w ogrzewaniu wielu pomieszczeń naraz.