Obecnie istnieje dalej nadzwyczaj wiele zwyczajów oraz tradycji, które stosowane są podczas przyjęć ślubnych. Z tego także względu z reguły przyjęcia ślubne rozpoczynają się przepięknie wykonanym Marszem Mendelsona, podczas którego pan młody przenosi swą dopiero co upieczoną żonę przez próg drzwi do ich wspólnego mieszkania. W tym momencie następną tradycją jest powitanie nowego małżeństwa, przez rodziców, jacy przyjmują ich częstując chlebem i solą. W następnej kolejności każde przyjęcie weselne polega na wzniesieniu toastu.

Młoda para popija szampan ze celowo przygotowanych kielichów, jakie potem rzuca za siebie, oczywiście istotny jest fakt, by kielichy stłukły się, bo to wróży im pomyślność i szczęście. W tym także czasie rozpoczyna się już na kompletną skale przyjęcie weselne. Najczęściej podaje się gościom ciepły posiłek, zaś po nim jesteśmy w stanie już cieszyć się zabawą do białego rana. Rzecz jasna pierwszy taniec musi wykonać para młoda, jaka zwykle wcześniej ustala sobie dany utwór, po to, by wszystko przebiegło sprawnie – o to dba Zajazd Olsztyn. W następnej kolejności do całonocnej zabawy mogą dołączyć goście.

W tej chwili w tańcu ślubnym dominuje rozmaitość. Tradycja wzburza się z nowoczesnością, a tańce przeplatają się z następnymi posiłkami. Bardzo ważnym etapem są również oczepiny, które zwyczajowo odbywają się o północy. Kobiety niezamężne ustawiają się w kółku, a następnie łapią rzucony przez pannę młodą welon. Tak samo postępują faceci, łapiąc muchę pana młodego.

W tej momencie na scenę wkracza „nowa para młoda”. Z kolei po oczepinach na sale wjeżdża wspaniały tort weselny, a później następuje podziękowanie dla rodziców urządzone przez parę młodą. Dalsza część zabawy, zależy w głównej mierze od orkiestry oraz wodzireja, który pełni funkcję organizatora konkursów Tańce, rozrywki trwają aż do momentu, kiedy ostatni goście opuszczą przyjęcie weselne. Zazwyczaj następuje to w godzinach rannych, zmordowani goście udają się do swoich domów, dziękując parze młodej oraz jej rodzicom za idealną i perfekcyjną zabawę. Niesłychanie często po weselu odbywają się dodatkowego dnia poprawiny.