Materace na rynku sprzedażowym posiadają różnorodne wymiary. Z reguły uzależnione jest to od typu oraz wielkości łóżka. Jednak dużo zależy również od przeznaczenia materaca. Jeśli nadaje się on do przenoszenia z miejsca na miejsce to producenci troszczą się o to żeby był w miarę lekki i perfekcyjny pod względem wielkości. Na wielkość materaca wpływają także takie czynniki jak popyt na materace, a nawet ilość składników z jakich wypada je wykonać. W sklepach na ogół górują materace wymiarów człowieka tak by pomieścił się on na nim w całości kiedy się położy. Jeżeli człowiek ma dwa metry wzrostu wówczas takie materace wykonuje się na specjalne zamówienie – więcej na stronie internetowej materace sferado opinie. Materac powinien także być dosyć szeroki tak aby wolno było bez skrępowania się na nim przekładać na drugi bok.

Wskutek tego kiedy się go położy na podłodze czy na łóżku widać wyraźnie że jest on dosyć ogromny. Wymiar materaca dobiera się też ze względu na typ osoby, inaczej na dziecko bądź dorosłych. Największe materace mogą być fabrykowane dla łóżek w mieszkaniach. Materace podróżnicze to szablonowe materace jakie zabiera się ze sobą w podróż. Są one w głównej mierze składane tak aby mogły się zmieścić się do bagażnika. W większości wypadków zabierane są ze sobą wtedy kiedy familia wybiera się samochodem na wczasy pod namiot. Wtenczas taki materac gruntownie służy do odpoczynku.

Można go rozłożyć zarówno na polanie, w lesie jak też w namiocie. Coraz to znacznie więcej materaców tego rodzaju jest niezwykle lekkich co nie powoduje obciążenia kręgosłupa. Są niezmiernie pożyteczne, lekkie a co najistotniejsze dosyć tanie. Rodzajów takich materaców jest parę do wyboru. Zarówno wolno dobierać do osobistych pragnień odcień, jakość, wielkość jak także strukturę wykonania. Materace podróżnicze to też takie które można rozłożyć w razie przybycia większej liczbo gości. Są one swobodne co oznacza że wystarczy je rozłożyć na podłodze i położyć się na nich. Spora grupa takich materaców ma dobre wgniecenia cechujące miejsce składania materaca. Właściwy materiał powoduje że można je kłaść z obu witryn.