Wyłazy i wentylatory dachowe są nadzwyczaj pożytecznymi szczegółami na stworzonym przez nas dachu. Upraszczają one dostęp na sam szczyt dachu, dzięki czemu nie trzeba przeprowadzać żadnych niebezpiecznych manewrów na drabinie od witryny zewnętrznej domu, aby wspiąć się na dach. W współczesnym świecie wentylatory dachowe są niesłychanie unowocześnione, wolno wyróżnić dwa typy wyłazów dachowych: okna wyłazowe i wentylatory dachowe. Okna wyłazowe jak sama nazwa podkreśla przypominają okna, a poniekąd są nimi z akcesoryjną funkcją inicjowania ich w taki sposób, że wolno je bez ograniczeń otworzyć i wyjść na dach. Okna wyłazowe są montowane przede wszystkim w pomieszczeniach ogrzewanych innymi słowy innymi słowy nadają się do mieszkań mieszkalnych.

Natomiast wentylatory dachowe, są to konstrukcje, jakich nadrzędnym zadaniem jest umożliwienie łatwego dostępu na dach. Wskutek tego także jeśli ktoś chce mieć tylko dostęp na dach powinien wybrać wyłaz dachowy. Poboczną cechą rozróżniającą jest to, że wentylatory dachowe są montowane w pomieszczeniach nieogrzewanych, jakich temperatura nie przekracza temperatury zewnętrznej.

Dziś jeżeli ludzie pragną aby ich świat był o wiele bardziej uporządkowany powinni zaznajomić się z różnorodnymi rozwiązaniami technicznymi. Na przykład konstrukcja domu. W momencie kiedy ktoś decyduje się na tak znaczny krok musi zapoznać się z najnowocześniejszymi obowiązkami ponieważ to naturalnie od tego zależeć będzie to czy skonstruowany przez nas dom będzie funkcjonalny i przydatny czy może będzie poniekąd tylko odpowiednio wyglądać. Na przykład dat wentylatory dachowe są takim elementem domu, o którym nie można zapomnieć, a wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest wyłaz dachowy.

Otóż wentylatory dachowe montuje się (jak sama nazwa uwypukla) na dachu. Ich kluczową funkcją jest zapewnienie wejścia na dach. Rozróżnia się dwa rodzaje wyłazów dachowych. Okna wyłazowe i wentylatory dachowe. Okna wyłazowe instaluje się w pomieszczeniach ogrzewanych i przypominają one i pełnią funkcję okien, jak nietrudno się można domyślić okna wyłazowe są instalowane głównie w domach mieszkalnych. Wyłazy dachowe natomiast instalowane są w pomieszczeniach nieogrzewanych oraz służą głównie tylko jako ‚drzwi’ do wejścia na dach.