Trudno byłoby przedstawić sobie świat bez pecetów. To oczywiście one gwarantują nam możliwość komunikacji, zarządzania danymi, a także prostej rozrywki. Żeby niemniej jednak wszystkie z ich funkcji zdołały być wykorzystane, nieodzowne jest dobre oprogramowanie. W dzisiejszych czasach odnalezienie właściwych programów do każdego typu zadań z całą pewnością nie powinno być niczym zawiłym – większa część z nich znajdziemy w sklepach komputerowych, wiele o ile nie wszelkie jesteśmy w stanie też zakupić korzystając z dystrybucji elektronicznej.

Powiadając o możliwości uzyskania programu komputerowego przez internet bez jakichkolwiek zahamowań należy wspomnieć o coraz popularniejszych – z oczywistych przyczyn – gratisowych programach, jakie w większości zadań z powodzeniem mogą zastąpić programy komercyjne. Wśród bogactwa treści, jakie składają się na bezpłatne oprogramowanie znajdziemy aplikacje sprzyjające do wszelkich celów, w których używamy pecetów – przetestuj system do gastronomii. Chodzi tutaj na przykład o pakiety biurowe, w skład których wstępuje najczęściej edytor tekstu pozwalający na jego zaawansowaną edycję oraz formatowanie, arkusz kalkulacyjny oraz aplikacja służąca do konstruowania prezentacji multimedialnych.

Częstokroć w skład pakietu biurowego wchodzą również inne programy, jak na przykład aplikacja do tworzenia i zarządzania bazami danych i edytory grafiki. Wśród darmowych programów należałoby wymienić również pomiędzy innymi wiele odtwarzaczy multimedialnych, tak niejednokrotnie wykorzystywanych dziś przez użytkowników komputerów. Programy tego rodzaju cudownie radzą sobie z odtwarzaniem wszelkich formatów multimediów – zarówno audio, jak i wideo. Na tym zakres darmowego oprogramowania rzecz jasna się nie kończy – osiągalne są nawet w pełni bezpłatne oraz otwarte systemy operacyjne, funkcjonujące zarówno na komputerach osobistych, jak oraz telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach mobilnych, wedle użytkowników radzące sobie równie dobrze, a nawet poprawniej od komercyjnych systemów.