Zaczynając od roku 1991 oraz nijako uwolnienia internetu dla celów komercyjnych wzrost ilości użytkowników rósł lawinowo. Mogło się tak dziać przede wszystkim to właśnie dzięki, rozwojowi technologii komputerowej i miniaturyzacji. Współczesne komputery już jedynie wygląd mają podobno do ich poprzedników sprzed 20 lat, bowiem jeżeli chodzi o wydajność oraz parametry przerosły je kilkaset razy. To właśnie dzięki miniaturyzacji jesteśmy w stanie wytwarzać między innymi małe ale niezwykle przestronne dyski twarde lub procesory. Rozmiarowo są na ogół mniejsze od ich poprzednich modeli, niemniej jednak ich moc oraz pojemność mocno wzrosła.

Przy okazji ceny komputerów stopniowo spadały, co umożliwiło ich ogólny dostęp. Z trudem dzisiaj spotykać biuro, urząd czy prywatne mieszkanie bez komputera i dostępu do sieci. Większa ilość komputerów, to także pokaźniejsza liczba osób wykorzystująca z internetu. Szybko okazało się, że internet to nie wyłącznie doskonałe narzędzie do pracy dla biznesmenów czy ośrodków naukowych, ale też wyśmienite miejsce dla rozrywki o różnych wymiarach. Programiści zaczęli tworzyć aplikacje zapewniające rozmawiać z innymi użytkownikami bądź też grać z nimi w różne gry.

Internet stawał się coraz częściej miejscem spotkać dla ludzi, gdzie w stanie spokojnie oraz co istotne bezimiennie porozmawiać z nieznajomymi bądź też z kimś z rodziny, kto mieszka daleko – na to pozwala światłowód Wrocław. Początek kolejnej rewolucji internetu dał przenośny odtwarzacz plików mp3, jaki został następcą przenośnych odtwarzaczy płyt CD oraz jeszcze starszych walkmanów na kasety magnetofonowe. Format mp3 był dostępny, jedynie na komputerach, a za jego pomocą wolno było przechowywać pełnowartościowe pliki muzyczne, jakie miały o wiele mniejszą wagę niż wersje audio.

Kłopotem okazał się jednak fakt, że nie było możliwości legalnego zakupu takich plików, ani w świecie nazwijmy to realnym, ani wirtualnym. Firma, która jako pierwsza skonstruowała odtwarzacz mp3 włączyła swój własny punkt sprzedaży internetowy, z jakiego można było pobierać pliki muzyczne za opłatą w wielkości 1 dolara.