Dzieci są w największym stopniu podatne na działanie reklamy. Dzieje się tak skutkiem tego, iż bezkrytycznie akceptują wszystko to, co spostrzegają na ekranie telewizora. Są przy tym interesujące świata oraz nie potrafią odróżnić fikcji od realności. Jeśli w takim razie w spocie reklamowym widzą radosnych rówieśników bawiących się jakąś zabawką, migiem też pragną ją mieć.

Myślą, iż tytuł własności danej rzeczy spowoduje, że upodobnią się do bohaterów reklamy. Będą miały wielu przyjaciół, rodzice będą się z nimi bawić, zawsze będzie pociągająca pogoda oraz ich marzenia się spełnią. Eksperci od marketingu bardzo dobrze zdają sobie sprawę z takich mechanizmów, które zastrzegają zachowanie młodego człowieka. Wiedzą, iż jeśli w reklamie padnie hasło, że wszyscy coś robią, na przykład jedzą chipsy albo że tylko pionierami bawią się Barbie, to jakikolwiek młody człowiek bezzwłocznie zapragnie reklamowanego artykułu – tutaj przypomnieniem mogą być gadżety typu tanie długopisy. W końcu nie może być gorszy od innych, pragnie przynależeć do grupy. Zostać w pewnym sensie wtajemniczonym.

W następstwie tego tak istotne jest uczenie dziecka od najmłodszych lat świadomego odbierania mediów, w tym również reklamy. Rodzina to motyw, który w wielu przypadkach pojawia się w reklamie. Twórcy spotów czy plakatów korzystają tutaj z naszych mocno zakorzenionych mniemań i systemu wartości, jaki wyznaje większość ludzi.

Naturalnie każdy pragnie, by jego rodzina była szczęśliwa. W następstwie tego będzie starał się zapewnić jej jak najlepsze warunki, karmić najzdrowszymi artykułami oraz kupować produkty z najwyższej półki. Reklama wykorzystuje te nasze pragnienia. Na ekranie lub też plakacie zauważamy często grupy nienagannie ubranych osób, jakie dzięki jakiemuś artykułowi są ze sobą blisko związane. Jesteśmy w stanie to dostrzec na przykład w reklamach herbat czy soków, gdzie ujawnia się nam kilka pokoleń, które bajecznie dogadują się przy filiżance ukochanego napoju. Sytuacja ta jest możliwa właśnie dzięki wspaniałemu aromatowi i smakowi rzeczowej marki herbaty. Szczęście rodzinne mogą też dać wskazane słodycze, jakich jedzenie łączy rodziców i dzieci. Później w sklepie wybierzemy właśnie te artykuły, bo przecież każdy z nas chce miło spędzać czas w gronie najbliższych.