Pragniemy być zdrowi. Niestety nie zawsze pragnie nam się zadbać o nasze zdrowie – a to, mimo że nie żąda od nas dużego poświęcenia, dużego zachodu potrzebuje jednak poświęcenia odrobinę czasu. Większa część osób nie bada się regularnie. Takie nie praktykowanie podstawowych badań powoduje, że schorzenia nie są wykrywane porządnie wcześnie. W wielu przypadkach ignorujemy rady lekarskie, jakie oferuje interpretacja wyników krwi a do specjalisty zgłaszamy się dopiero wtedy, kiedy coś nam dolega – a niejednokrotnie niestety jest już za późno, żeby bez problemu poradzić sobie ze schorzeniem, które nas dopadło. Niejednokrotnie takie niedbanie o zdrowie, nieregularne badania egzekwowane zanadto sporadycznie są przyczyną tak zaawansowanych schorzeń. W wielu przypadkach pacjenci mogliby pozostać wyleczeni, hospitalizacja byłaby zdecydowanie krótsza lub też wyraźnie niepotrzebna – gdybyśmy tylko regularnie się badali.

Musimy pamiętać o tym, iż stan naszego organizmu ma obowiązek być kontrolowany. Im jesteśmy dojrzalsi, tym baczniejszą uwagę powinniśmy zwracać na wszelkie objawy, dokuczliwości, kiepskie samopoczucie. Człowiek jest tylko człowiekiem. Nasz organizm jest niesłychanie karkołomny – składa się jakkolwiek z tak wielu organów. Niestety nie zawsze jest tak, że każdy narząd funkcjonuje porządnie. W wielu przypadkach niebezużyteczna jest pomoc lekarza. Kiedy tylko odczuwamy jakieś objawy, bóle, zauważamy nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu powinniśmy udać się do lekarza. Nie ma sensu czekać aż dolegliwość minie.

W wielu przypadkach taki objaw świadczy chorobę, zdarza się że niezmiernie ciężką. Im uprzednio zaczniemy się leczyć, tym większe będą okazje na zupełne wyleczenie, na pozbycie się objawów choroby. A nikt z nas nie pragnie być chory. Choroba najczęściej oznacza kłopoty. Sporo osób przestaje być samodzielnymi. W wielu przypadkach rady lekarskie, ich przestrzeganie, regularne badania sprawiają, że jesteśmy w stanie uniknąć wystąpienia niektórych ciężkich chorób. Nie jesteśmy w stanie jednak ignorować wszelakich oznak takich schorzeń. A symptomy są rozmaite. W pewnych sytuacjach są to bóle, czasem złe samopoczucie, apatia, zmęczenie.