Karabinki tworzą podstawę oprzyrządowania asekuracyjnego wspinacza. Za ich pośrednictwem wspinamy się do miejsc asekuracyjnych, mocujemy ekwipunek do uprzęży i spinamy różnorodne jego detale ze sobą. Karabinki realizuje się ze stali, tytanu bądź stopu aluminium.

Są w stanie być z reguły bądź też zakręcane co zabezpiecza zamek przed niepożądanym wprostem. Jest olbrzymia ilość modeli różniących się kształtem, ciężarem, parametrami wytrzymałościowymi i sposobem zabezpieczania zamka. Najpopularniejsze kształty to owale, trapezowate, gruszkowate, z wygiętymi zamkami ułatwiające wpinanie do punktów przelotowych i inne.

Najwyższa odporność mają karabinki wzdłuż swej osi przedłużonej oraz tak należy je wpinać. Właściwy karabinek powinien przenosić w tej osi obciążenie takie jak siła zrywająca liny, najsłabszą cząstką karabinka jest zamek oraz z tego powodu oczywiście zamek przeważnie będący w stanie wziąć na siebie wycyzelowaną konstrukcję. Względy bezpieczeństwa przemawiają za tym, by kupować wyłącznie takie karabinki, które mają atest. Pętle umożliwiają asekuracje z nadających się elementów.

Aktualnie najpowszechniejszymi wykorzystywanymi przyrządami asekuracyjnymi są płytki i pochodne od nich kubki asekuracyjne, więcej o nich na domenie internetowej http://www.alpinistyka.pl/. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą posiadać różnorodne kształty, ale na ogół są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeżeli mamy linie pojedynczą, to wsuwamy ja tylko do indywidualnego jednego z otworów.

Wsuwa się niezmiernie krótko odcinek liny, jaki już po drugiej witrynie internetowej płytki trzeba wpiąć do zakręcanego bez żadnego ale karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest niezmiernie praktycznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, którą asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zbyt dalekim przesunięciem się płytki na linie. Przyrządem w dalszym ciągu użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednak wraz z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są też bardziej trudne przyrządy służące do asekuracji, atutem takich urządzeń jest to, iż lina jest mechanicznie blokowana.