Czasami czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, kłopot powoduje nam nawet logiczne myślenie. Tak działa na nas na przykład pogoda czy zmęczenie. Co poniektórzy mają sposób na to, żeby polepszyć sobie samopoczucie, by ożywić się – jest to filiżanka gorącej, odpowiednio zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta funkcjonuje na nas pobudzająco. Musimy jednakże uważać na to, ile takiej kofeiny dostarczamy naszemu organizmowi.

W kolosalnych ilościach jest ona wroga. Musimy wiedzieć także, że organizm ludzki nadzwyczaj prędko uodparnia się na działanie co niektórych używek. A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeżeli wiec będziemy pić w wielu przypadkach gigantyczne ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona oddziaływać na nas tak, jak wpływała na początku, kiedy zaczęliśmy pić ten napój, gdy być może piliśmy go w mniejszych liczbach.

Spożywanie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. Czasami zdecydowanie powinniśmy z niej zrezygnować. Bywa to kłopotliwe ale kawę czarną, tak nazywaną prawdziwą możemy zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową.

Niejednokrotnie nie odczuwamy zmiany. Nie zawsze kawa negatywnie wpływa na stworzony przez nas organizm. To nie kawa wpływa negatywnie ale kofeina w niej zawarta, co potwierdza kawa ziarnista Etiopia. Postęp zrobił swoje i wyprodukowanie kawy bezkofeinowej nie jest już żadnym problemem.

W punktach sprzedaży dostępne są takie kawy o obniżonej zawartości lub zupełnie pozbawione kofeiny. Wyprodukowanie takiej kawy to dość skomplikowany proces jednakże jest on możliwy. Wiele grup osób powinno zrezygnować z kawy kofeinowej na rzecz bezkofeinowej. Dużo osób nawet nie dostrzega różnicy. Kawa bezkofeinowa kosztuje bowiem nieomalże analogicznie niż ta z zawartością kofeiny. Kawa taka – bez zawartości kofeiny jest wobec tego w odmianie rozpuszczalnej i mielonej, tak jak oraz kawa kofeinowa, którą znamy.

Jeśli wobec tego dbamy o swoje zdrowie a nie potrzebujemy jakichkolwiek napojów, jakie wpływają na naszą idealną energię powinniśmy zrezygnować z picia schematycznej kawy, jaka zawiera kofeinę. Kawa bezkofeinowa jest trochę łagodniejsza, nie podrażnia nam żołądka. A dla niektórych to wybitnie istotne – nie tylko wobec tego, by prawidłowiej się czuć, jakkolwiek być może istotne ze względów wyznawanych zasad.