Wentylatory przemysłowe napotykamy we wszystkich wielkich pokojach zamkniętych takich, jak przestrzenie galerii handlowych, magazyny i hale produkcyjne. Zastosowanie najpopularniejszych, domowych kratek wentylacyjnych nie jest w stanie zagwarantować dobrej wentylacji powierzchni. Zadaniem tych niedużych rozmiarowo urządzeń jest zapewnienie wydajnej wymiany powietrza w danym obiekcie.

Szczególnie ważne jest to w budynkach, gdzie mogą wystąpić rozmaitego typu opary szkodliwe. Wentylatory przemysłowe dysponują funkcją wywiewania powietrza, jakkolwiek także jego dostarczania do budynku – potwierdza to Producent wentylatorów. Są tak skonstruowane, aby nie były podatne na działanie czynników zewnętrznych. Dzisiejsze konstrukcje w zakresie wentylacji przemysłowej zminimalizowały ciężar pojedynczej maszyny do ok. 4 kilogramów. W zależności od możliwości danego urządzenia, materiałów, z jakich jest wykonany oraz sposobu działania wyróżniamy różnorodne warianty cenowe wentylatorów. Za najprostsze rozwiązania musimy zapłacić ok.200-250 złotych, jakkolwiek zastosowanie doświadczonych i niezwykle wydajnych urządzeń może opierać się o wydatki w wysokości nawet do 10000 złotych. Wentylacja ma obecnie nadzwyczaj szerokie zastosowanie.

Przede wszystkim ma chronić pomieszczenie przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest również by obieg powietrza był prawidłowy, bowiem dzięki temu ludzie mogą przebywać w danym pomieszczeniu niezwykle długo. Wiele zależy także od tego co to jest za pomieszczenie, bo wtenczas wentylacja może pełnić poboczne role. Dane jest że w wielkich zakładach pracy czy w obiektach gastronomicznych wentylacja pełni rolę nośnika powietrza po to żeby ogrzane pomieszczenie nie nagrzało się jeszcze bardziej. Poza tym dużo substancji wydobywa się do powietrza oraz tym samym sprawniej się w takim zakładzie pracuje. Tak w rzeczywistości wentylacja ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie znajdują się zamknięte budynki bo w każdym z nich co jakiś czas zbiera się zanieczyszczone powietrze. By nie doszło do jakichkolwiek zagrożeń ani wybuchu pod wpływem groźnych substancji, stosuje się takie wentylacje. To naturalnie dzięki temu ludzie czuja się bezpieczni oraz mogą swobodnie pracować bądź też mieszkać.