Niepowtarzalne, ujawniające wiarygodną myśl, indywidualne oraz w całości zgodne z projektem właściciela – takie naturalnie są kominki artystyczne. To właściwy pomysł dla wszelkich, którzy cenią własną wyrazistość. Planując wnętrze domu, mogą wyrazić ją przez kominek. Projekty te, realizowane są przez niewielkie firmy, zatrudniające artystów. Niektórzy boją się, iż taki kominek może być niesprawny lub też niebezpieczny. Nie ma o co się troskać. Każda firma proponująca usługi projektowe oraz montażowe kominków, oprawiona jest do testów bezpieczeństwa danego projektu.

Kominek artystyczny ma okazję być wykończony wszystkim, co nie jest łatwopalne. Najczęściej jest to glina i kamienie. Artyści układają je w dowolne projekty, w zależności od wizji posiadacza kominka. Uporządkowanie takiego paleniska są w stanie stanowić również płaskorzeźby czy mozaiki. Popularnym sposobem jest także stylizowanie kominka na piece chlebowe lub kaflowe.

Wiele zależy od aranżacji wnętrza, inwencji właściciela i zasobności jego portfela naturalnie – sprawdź kominek z płaszczem wodnym. Wraz z ciągłą ewolucją mody na ekstrawaganckie wystroje wnętrz, zmieniają się również projekty kominków. To co kiedyś zwano nurtem nowoczesnym, dziś już takim nie jest. Stąd trudno określić, co owym nurtem jest. Nie wolno na pewno przypisać mu wskazanego, ulubionego budulca wykończeń. Korzysta on albowiem z różnych materiałów. Forma zależy właściwie tylko i wyłącznie od właściciela, choć jak to z reguły przy kominkach, dominują łatwe kształty geometryczne, inaczej prostokąty i kwadraty.

W pewnych momentach wolno natknąć się na kominki owalne, jakkolwiek to już świadczy o nadzwyczajnej pomysłowości właściciela. Można odnieść wrażenie, że przy projektowaniu kominków nowoczesnych, wszelkie chwyty są dozwolone. To nie do końca prawda. Rzeczywiście, rozwiązania techniczne zostawiają wolną rękę pomysłodawcy. Jednakże w stylizacji, mimo wszystko obowiązuje jedna fundamentalna zasada – prostota. Niezależnie od budulca oraz aranżacji projektanci przystosowują nowoczesne kominki, do stylizacji wnętrza, w jakim będzie się on znajdował.