Przewóz lubi proste rozwiązania, szczególnie przy ograniczonej przestrzeni czy obsłudze. Najczęściej rozległość konstrukcji, lub szansę bezkolizyjnego funkcjonowania urządzenia, przesądza o wkomponowaniu go w linię produkcyjną lub montażową.

Przenośniki, jako stereotypowe wyposażenie większości fabryk i przedsiębiorstw produkcyjnych, w których odbywa się transport materiałów czy towarów, z całą pewnością wpisują się w powyższą charakterystykę pożądanych sprzętów komunikacyjnych. Ich konstrukcja jest łatwa, a przy tym niesłychanie przemysł, jakkolwiek wszystko zależy od typu produkcji. Inną budową znamionuje się przenośnik kubełkowy, inną taśmowy, inspekcyjny, czy paletowy. Z pewnością w znacznej większości z nich wyróżnić można część podporową, która może być stabilna lub też do tego zapatrzona w koła lub inny mechanizm gwarantujący przemieszczanie się całego urządzenia i część właściwą – może to być rynna, łańcuchy nośne, taśma czy wałki.

Najprostszą konstrukcję mają ręcznie obsługiwane przenośniki rolkowe, które służą do „delokalizacji” właściwie bezproblemowych odnośnie kształtu przedmiotów. Ciekawość to cecha nierzadka w świecie zwierząt, niemniej jednak człowiek jest jej najogromniejszym „zasobnikiem”. Kierowani nią nie wyłącznie zeszliśmy z drzewka na ziemię, niemniej jednak zaczęliśmy drążyć w jej powierzchni, w poszukiwaniu rozmaitych skarbów. W pierwszej kolejności patykiem, a potem coraz bardziej trudnymi urządzeniami, szczególnie od chwili odkrycia surowców. Im głębiej drążyliśmy, tym coraz trudniej było nam transportować na powierzchnię te drogocenne kopaliny.

Jednak dzisiaj istnieją przenośniki oraz problemem nie jest samo wydobycie, ale rosnące zagrożenie wyczerpania złóż, przy niesłabnącym zapotrzebowaniu na te dobra – oto https://primacon.pl/pl/25/przenosniki-tasmowe. Nadal nie umiemy zmienić ani stylu życia, ani sposobów zaspokajania naszych pragnień. Problem nie tkwi w nieporównywalnie z metodami stosowanymi wieki temu, sprawnym transporcie z użyciem przenośników, ale w nas samych. Zawsze największą frajdę sprawia nam to, co nadchodzi ekspresowo i łatwo, a bezustannie uzupełniane specjalistyczne zaplecze maszynowe, cały czas podsyca stworzony przez nas apetyt. I niegdyś przyjdzie taki czas, kiedy na przenośnikach nie będzie nic, poza ziemią i brudem. A w owym czasie biada nam wszystkim.