Niesłychanych zdolności potrzeba, by wyleczyć ząb małego dziecka, lub także osoby, jaka panicznie boi się dentysty. Dentysta ma obowiązek, w następstwie tego budzić własną figurą poczucie bezpieczeństwa, okazać pacjentowi troskliwość, uprzejmość i łagodność. Dentysta pożąda też wielu lat nauki, to właśnie dzięki której może podjąć się wykonywania zawodu. Musi, więc podjąć pięcioletnie studia na wydziale medycznym, a po ich ukończeniu dalej pogłębiać swoją wiedzę, bo postęp medycyny wciąż posuwa się do przodu.

Prócz uzyskania potrzebnej wiedzy, stomatolog musi też posiadać predyspozycje manualne, bo bez nich nie będzie w stanie wykonywać sprawnie zabiegów na drobnej powierzchni zęba. Duża grupa stomatologów marzy o otwarciu własnego gabinetu, jednakże początek pracy w tym zawodzie daje wiele trudów. Początkujący lekarz dentysta musi parę lat poświecić na praktykę swojej działalności, po to żeby w przyszłości nasycać się szansą pracy na własną rękę. Ma obowiązek także uzyskać zaufanie oraz szacunek pacjentów swą pracą, ponieważ bez tych elementów gabinet nie będzie odwiedzany oraz ludzie nie będą przychodzić do niego po rady.

Dziś niezwykle ważna jest rola lekarza stomatologa, w życiu jakiegokolwiek człowieka. Dzieje się tak, skutkiem tego, że Anita Pacholec – Stomatolog Wrocław, dba o nasze zęby po to, by były one zdrowe i zawsze wspaniale wyglądały. Coraz to częściej prócz szablonowego długotrwałego leczenia, użytkuje się tutaj też operacje żuchwowe, które mają niemal bezzwłoczne efekty. Istotna dziedziną jest też stomatologia zachowawcza, w jakiej doktor stomatolog, leczy próchnice oraz powstające od niej ubytki zębne. W tej dziedzinie znajduje się na przykład leczenie kanałowe zęba. Trudną branżą jest chirurgia dentystyczna, gdyż wymaga niebywałej precyzji, ponieważ zajmuje się leczeniem finalnych części jamy ustnej, przy czym ma obowiązek to odbywać się z obszerną precyzją ręczną. Zabiegi chirurgii dentystycznej obejmują: ekstrakcje, obnażanie zębów zatrzymanych w łuku, kurowanie ropni, chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego, leczenie nowotworów łagodnych, farmakologiczne i operacyjne leczenie schorzeń, oraz dużo innych, co powoduje, iż jest to niezmiernie rozległa dyscyplina.