Katalogi stron internetowych stają się dzisiaj coraz bardziej cenione, przez osoby, które absorbują się reklama internetową, albowiem w końcu udowodniona pozostała w starczającej mierze ich użyteczność. Takie katalogi powstają w gigantycznej mierze po to, aby zwiększać liczbę osób, jakie dostaną się na daną domenę internetową, jednak nie wolno pomijać też jakże ważnej ich funkcji w pomaganiu w poruszani się po sieci, co nie zawsze dzisiaj jest proste, kiedy jest tyle witryn internetowych i serwisów internetowych – wypróbuj katalog firm. Nie ma się więc co dziwować, iż coraz to więcej ludzi stara się parać są dyscyplina, jaką jest katalogowanie stron internetowych, bowiem jest ona przydatna w świecie komputerów, który staje się coraz bardziej bałaganiarski oraz skomplikowany dla przeciętnego użytkownika, jaki nie zna się na sieci internetowej i możliwości jej wyeksploatowania.

Katalogi upraszczają oraz usprawniają szukanie stron, przez co w dużej mierze oszczędzają czas osób, jakie tych stron każdego dnia poszukują. A jak wiadomo jest to niesłychanie potrzebne,. Bo dzięki temu nie wypada spędzać godzin przed komputerem. Witryny internetowe mnożą się w nieskończoność. Jest to bezsprzecznie dosyć pozytywne zjawisko, bowiem to właśnie dzięki temu, ludzie są w stanie zawsze mieć dostęp do interesujących ich wiadomości, a jak wiadomo, wiedza to potęga taka sama jak pieniądze, czy także istotne znajomości, tym bardziej, iż na świecie zaczyna coraz częściej królować społeczeństwo informacyjne.

Mimo to w tym gąszczu witryn internetowych, blogów, portali, traktujących o rozmaitych tematach, wolno się dość łatwo zgubić i właśnie dlatego konieczne wydaje się być dość dokładne oraz uporządkowane katalogowanie takich stron internetowych WWW, by użytkownik nie musiał godzinami szukać tej, jaka go interesuje, a przez co by był w stanie zaoszczędzić tak cenny czas. Katalogowanie powinno jednak być jak najbardziej dokładne, bo niezbyt właściwe katalogi, nie są użyteczne, jako że nie spełniają w sposób trafny swojej istotnej funkcji. Każdy kto ma swój katalog, jeżeli pragnie by był on lubiany, musi zadbać o jego jak najlepszą przejrzystość i łatwość w korzystaniu z niego, ponieważ inaczej raczej na tym polu nie odniesie znaczącego sukcesu.