Matura to nie wyłącznie egzaminy pisemne, które jakkolwiek wyczekują każdego, niemniej jednak też egzaminy ustne. Takie sprawdziany to prezentacja maturalna, jaką uczeń opisuje przed komisją. Jest ona prezentowana z określonych przedmiotów, w określonych terminach. Wobec tego też uczeń musi się przygotować. Ma na to cały rok. Musi więc napisać daną prezentację oraz nauczyć się jej. Komisja ocenia to, w jaki sposób prezentacja pozostanie pokazana. Nie można w związku z tym na przykład popełnić pomyłek ortograficznych – bo jest to prezentacja maturalna ustna. Komisja słucha ucznia a po zwieńczeniu wypowiedzi zadaje zapytania. Są to bezsprzecznie zapytania związane z tematem. Jest to bodajże najbardziej stresujący moment. Uczeń albowiem nie zna pytań, nie wie, o co członkowie komisji go zapytają.

Jeżeli jednakże jest porządnie przygotowany, jeżeli zna temat a to egzaminu nie przygotował się w ostatniej chwili z pewnością poradzi sobie z odpowiedzią na każde pytanie – rekomendujemy pomoc przed maturą. Będzie w stanie wybrnąć z każdej, nawet skomplikowanej sytuacji. Na tym naturalnie polega ta prezentacja. Niekiedy niezwykle denerwujemy się tym, czy zaliczymy dany egzamin czy nie. Niejednokrotnie wydaje nam się, że poszedł całkiem nieźle a często okazuje się, że jest całkowicie inaczej. W następstwie tego także, póki nie przeczytane nam zostaną wyniki tego egzaminu żyjemy w takiej niepewności. Dogłębnie takie emocje przeżywają maturzyści. Niezwykle w szeregu przypadków wyniki wszelakich egzaminów otrzymujemy niesłychanie błyskawicznie.

Musimy czekać parę dni, tydzień. Z prezentacja maturalna jest gruntownie inaczej. Efekty takiego istotnego egzaminu są jasne dopiero po paru miesiącach. Wypada bo sprawić wszelkie prace, ocenić je. A to wiąże się z w pewnych sytuacjach. Dlatego trzeba być cierpliwym. By posiadać pewność, co do korzystnego zdania egzaminu powinniśmy po prostu przygotować się do niego. O dużo prostszy jest egzamin ustny innymi słowy ustna demonstracja maturalna. Tu to my sami wybieramy sobie sposób i temat pracy. To my sami przygotujemy ją. Niemalże na wszystko mamy wpływ, niemal wszystko zależy od nas oraz od stworzonego przez nas przygotowania. W następstwie tego też nie musimy olać takiej znaczącej rzeczy.