Social lending to zaistniała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii koncepcja pożyczek społecznościowych, jakie miały stać się możliwą opcją dla zapożyczeń bankowych. W Polsce taka forma pozyskania akcesoryjnych środków finansowych jest dostępna od niedawna. Jednak pożyczki społecznościowe nie są całą nowością na krajowym rynku, chociaż ich popularność dorosła zdecydowanie dopiero w ostatnim czasie.

Czym niemniej jednak są pożyczki społecznościowe?

Jest to opcja dla kredytu czy pożyczki udostępnianej przez instytucję pieniężną lub bank. Użytkownicy specjalistycznych portali proponujących tego rodzaju usługi proponują sobie jeden drugiego pożyczki, które pozwalają im zarobić znacznie więcej niż na bankowej lokacie, w czasie kiedy tak właściwie jednostka potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego aniżeli bankowe oprocentowania. Warunki udzielanej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić pomiędzy sobą, podobnie jak sposób zabezpieczenia należności. Nieniepokojącymi plusami jakimi mogą się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak ciężkich formalności, z jakimi mamy do czynienia w bankach i prędkość transakcji. Najbardziej legendarne jest pożyczanie niewielkich sum, choć zdarzają się i większe kwoty. Wobec tego także na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy.

By chronić użytkowników serwisów zaprzątających się pośredniczeniem w kontaktach między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą kooperują z wieloma podmiotami – takimi jak szczególne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej. Pożyczki społecznościowe są udostępniane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis bierze prowizję od zawartych umów oraz na tym zarabia. Wielkość odsetek jest dostosowywana ustawą antylichwiarską- wobec tego interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek optymalnych. Nie zmienia to jednakże faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o wiele więcej niż na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Wobec tego obie osoby mają duże szanse zdobyć na takiej transakcji.