Zdecydowana większa część z nas decyduje się na zaciągnięcie zapożyczenia. Są to pożyczki w różnych kwotach – w pewnych momentach niezbędna jest nam pokaźniejsza suma, niekiedy powstrzymujemy się do użyczenia mniejszej sumy pieniędzy. Takie pożyczki pozwalają nam na realizację wyznaczonych celów, ratują domowy budżet. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak uciążliwe są czasy.

W szeregu przypadków nasze honorarium za pracę jest tak niskie, że nie mamy możliwości nabyć sobie tego, o czym marzymy czy czego potrzebujemy. W takich wypadkach pożyczka jest nieunikniona. A w tym celu udajemy się do banku, w jakim o taką pożyczkę się ubiegamy. Ludzie, którzy mają zdolność kredytową bez żadnych problemów taką pożyczkę otrzymają. Nie będzie to trudne.

Nieraz niemniej jednak zdolność kredytowa jest wątpliwa oraz nie mamy szans na otrzymanie kredytu ani nawet pożyczki. Wyjątkową szansą w takim wypadku są pożyczki pod zastaw. Uzyskanie takiej pożyczki jest nieco bardziej skomplikowane niż w wypadku normalnej, stereotypowej pożyczki. Pożyczkobiorca musi bo dysponować wyznaczonym majątkiem, który będzie w stanie zastawić. Będzie to zagwarantowanie dla instytucji finansowej. A bank musi posiadać takie zabezpieczenie, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona. Co ma okazję być zastawem w wypadku zaciągania pożyczek pod zastaw? Możliwości jest niezmiernie wiele.

Wiele zależy bezsprzecznie od tego, co dany podmiot zaciągający pożyczkę posiada oraz jaka jest suma, jaką pragnie pożyczyć. Najczęściej zastawiane są nieruchomości. Mieszkanie lub dom z powodzeniem mogą być takim zastawem, jaki na czas spłacania zapożyczenia przechodzi na własność banku. Nie oznacza to w żadnym razie, że musimy wyprowadzić się z mieszkania czy zastawianego domu. Jeżeli pożyczka zostanie spłacona bank przestaje być założycielem zastawionej posiadłości – traci do niej wszelakie prawa. Nieruchomość kolejny raz staje się własnością oraz to my nią jesteśmy w stanie dysponować. Zaciągając pożyczki pod zastaw musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli nie będziemy takiego kredytu spłacać nieruchomość ma prawo zostać zlicytowana przez instytucję finansową.