Na półkach sklepowych posiadamy bardzo rozmaite kawy. Opakowane są one w różnorodne zapakowania, pudełeczka, woreczki. Niekiedy niezwykle długo zastanawiamy się nim wybierzemy tą dobrą. By wiedzieć, jak dana kawa smakuje powinniśmy jej spróbować. Nie ma innego sposobu na oszacowanie jej smaku. Są kawy pokrewne do siebie w smaku, ale są też oraz takie zupełnie różne. Kawę wolno poddać klasyfikacji.

Rekomenduje się kawy w ziarenkach, kawy rozpuszczalne i te, które są liofilizowane. W naszym kraju najatrakcyjniejsze są kawy rozpuszczalne. Większa część z nas pije właśnie takie kawy. Kiedyś nie były one osiągalne. Wypada było sprowadzać je z zagranicy – a to w pewnych sytuacjach było niezwykle trudne. Kupowało się więc kawy w ziarnach i porządnie przygotowywało do parzenia – mieliło w młynkach do kawy tak, żeby uzyskać słuszną strukturę takich ziaren, by rozdrobnić je.

Nie zdołały być zanadto drobne, niemniej jednak i zanadto grube. Każdy sam musiał opisać, jaka kawa smakuje mu w największym stopniu – rekomendujemy kawa supreme. W dzisiejszych czasach mamy nadzwyczaj duży wybór kaw. Są rozmaite smaki, różni producenci. Kawa produkowana i przede wszystkim hodowana jest w rozmaitych państwach.

By możliwe było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim chcemy założyć plantację musi być dobrze ciepło, musi być dobra wilgotność. Większa część kawy fabrykowana jest w Ameryce Południowej i Azji.

Nieduże ilości w Afryce. Bezsprzecznie do najogromniejszych producentów zalicza się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy. A jest to właściwie niezmiernie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na rynek światowy.

Drugim co do wielkości fabrykantem jest Wietnam a niebawem za nim plasuje się Indonezja. I to właśnie z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Wiele osób kupując w sklepach kawę zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Nieduże ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii. To oczywiście rynek kawy dostarcza tym krajom milionowe zyski. A hodowla kawy w żadnym wypadku nie jest rzeczą prostą. Każdy fanatyk tego fantastycznego napoju ma obowiązek to wiedzieć.