Ważne wiadomości związane z rozszerzaniem diety niemowlęcej muszą stać się czymś priorytetowym dla świeżo upieczonych mam. Na szczęście, rośnie wiedza o tym, jak ważne są pierwsze przyzwyczajenia żywieniowe, jak i to, żeby w rozszerzaniu diety zachować właściwą sekwencję. W Internecie nie brak blogów, w których można wyszukać rady dietetyków. Jeśli więc świeżo upieczone mamy mają jakiekolwiek rozterki, to za każdym razem mogą skorzystać z doświadczenia innych. I zyskać zapewnienie, że we właściwy sposób zajmują się własnym maluchem.

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka, nazywane także jako rozszerzanie diety to istotny etap. Można je zastosować obok mleka matki lub mleka sztucznego i z czasem je zastąpić. Sam proces może trwać od około sześciu miesięcy do dwóch lat, lecz może i trwać dłużej. Początkowo niemowlę poznaje nowe smaki, zapachy, konsystencje pokarmów. Stopniowo może dostrzec, że pokarmy stałe zagwarantują mu uczucie sytości. Sam etap rozszerzania diety jest bardzo ważnym momentem w rozwijaniu się malucha. Spróbowanie nieznanych pokarmów wiąże się z nabywaniem nowych zdolności: wkładaniem pokarmów do buzi, przeżuwaniem, przełykaniem pokarmów stałych, gnieceniem dziąsłami oraz językiem kawałków jedzenia, wypluwaniem, odkrztuszaniem, trzymaniem sztućców, łapaniem mniejszych elementów palcami, czy piciem z kubeczka.

W takim okresie niemowlę uczy się również naśladowania zachowania dorosłych przy stole, wobec czego od początku trzeba jeść pokarmy razem z pociechą. Trzeba podążać do wyłącznego karmienia mlekiem do 6 miesiąca życia malucha, a rozszerzać dietę można najwcześniej po ukończeniu 17 tygodnia życia dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, że organizm dziecka jest przygotowany do jedzenia pokarmów stałych jedynie po ukończeniu 6 miesiąca życia dziecka a także po wykazywaniu symptomów gotowości do poszerzania diety. Gotowość taka przejawia się między innymi w tym, że maluch pewnie siedzi, nie odpycha pokarmów językiem oraz trafia poszczególnymi produktami spożywczymi do jamy ustnej. Wszystkie pokarmy należy proponować stopniowo oraz obserwować malucha. Poszerzać dietę należy od warzyw oraz owoców.