Tworzenie instalacji gazowych, wodnych czy energetycznych jest dużym wyzwaniem dla projektantów oraz inżynierów. Często na ich drodze pojawiają się różnego rodzaju tory kolejowe, ulice albo budynki, czy nawet przeszkody naturalne, takie jak rzeki albo góry. Ich pokonanie jeszcze do niedawna związane było albo z potrzebą zrobienia przekopów, lub też, jeżeli była taka możliwość, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Lecz aby rozwiązać ten problem można sięgnąć też po zaawansowane technologie, to znaczy przewierty horyzontalne.

Takie przewierty po raz pierwszy zaczęto wykonywać kilkadziesiąt lat temu, od tego czasu urządzenia je realizujące bardzo się rozwinęły i jest też ich większa dostępność. Ale ich dużą wadą cały czas jest wysoka cena, przez co jedynie duże firmy mają możliwość ich zakupienia. Ale dla inwestora dużo ważniejsze są zalety, a tych jest naprawdę sporo. przeciski kretem są praktycznie bezinwazyjne, wykonywać je można bez względu na to, co jest zrobione na górze. Nie trzeba nic kopać, nie trzeba tamować ruchu na wiele godzin, bowiem wszystko załatwi jedna maszyna. Przez to przeciski kretem wybierane są coraz częściej jako zastępstwo dla typowych rozwiązań, choć do krajów zachodnich brakuje nam jeszcze sporo.

Jak pokazują statystyki, ilość przewiertów może tam nawet sięgać 70 procent spośród wszystkich tego typu robót, zaś u nas jest to jedynie około 20 procent. Ale biorąc pod uwagę zainteresowanie tą metodą należy się spodziewać, że te statystyki poprawią się znacząco.