Typów dachów jest chociaż kilkanaście. Wskutek tego też jeśli mamy zdecydować się na jeden konkretny dach niejednokrotnie mamy z tym problem. Nie wiemy, który z nich wybrać. Podoba nam się dużo z nich lecz wiemy, iż jesteśmy w stanie wybrać tylko jeden, ten który będzie w najwyższym stopniu odpowiedni. A możliwości mamy nadzwyczaj dużo, skutkiem tego też czasem przez dużo tygodni zastanawiamy się nad wyborem. Jeżeli mamy na to czas jesteśmy w stanie się zastanawiać – istotne, by był to odpowiedni wybór.

Możemy również skonsultować się ze fachowcami, z dekarzami, którzy doradzą nam, jaki dach w naszym wypadku będzie najodpowiedniejszy. A możliwości mamy wiele. Możemy montować dachy jednospadowe, dwuspadowe, dachy płaskie, trójspadowe, naczółkowe, mansardowe, namiotowe, pilaste, kolebkowe czy hełmowe. Wymieniać by tutaj można niezmiernie długo, ponieważ tak wiele jest różnych rodzajów dachów.

Niektóre z nich są powszechnie montowane i nieraz napotykane, inne widujemy okazjonalnie lub w ogóle nie wiemy, jak one wyglądają – rekomendujemy dachy płaskie. Przy doborze kierujemy się przeróżnymi elementami, w tym również estetycznym wyglądem. Nie trudno się domyślić jak oczekują dachy płaskie. Już sama ich nazwa uwypukla nam, jak taki dach wygląda. W wielu przypadkach ludzie decydują się na montaż takiego właśnie dachu. Dachy płaskie zazwyczaj spotykane są na mniejszych obiektach budowlanych – na garażach, sklepach, kioskach, jakkolwiek także chociażby na blokach mieszkalnych, na wieżowcach. O dach płaski, tak jak oraz o inne dachy musimy poprawnie zadbać, powinniśmy robić jego przegląd, naprawiać usterki, jakie się od czasu do czasu pojawiają, musimy też odśnieżać takie dachy. Dachy płaskie nie są dachami o konkretnym nachyleniu, nie są dachami spadzistymi. Skutkiem tego także konieczne jest regularne usuwanie zalegającego na nim śniegu. Jest to potrzebne, ponieważ śnieg jest ciężki i w przypadku zaniedbań połączonych z odśnieżaniem może uszkodzić dach a w niektórych przypadkach doprowadzić do zawalenia. Niektórzy rezygnują z montażu tego rodzaju dachu oczywiście ze względów bezpieczeństwa, z względów splendoru użytkowania takiego dachu. Z dachów pochyłych śnieg sam zsuwa się po ich powierzchni.