Jeżeli nigdy nie miałeś żadnego akwarium, staniesz na pewno przed nie lada dylematem. Jak założyć pierwsze akwarium, co trzeba zrobić i jak się do tego przygotować? Rodzi się na samym początku wiele pytań, na które po kolei musimy odnaleźć odpowiedź.

Kiedyś sytuacja wydawała się znacznie trudniejsza. Nie było dostępu do wielu materiałów, poradników, można było jedynie znaleźć gdzieś podstawowe, czy pobieżne informacje. Wielu pasjonatów, jeśli tylko mieli taką możliwość, posiłkowali się fachową literaturą z zachodu. Tam był wtedy inny świat i dostęp do szerokiej wiedzy i do sprzętu.

W dzisiejszych czasach sprawa wygląda zupełnie inaczej. W zasadzie bez wychodzenia z domu, jesteśmy w stanie poprzez internet, zdobyć nie tylko niezbędne informacje i porady, lecz także zamówić odpowiedni sprzęt. Zdobycie jednak potrzebnej wiedzy wymaga sporo czasu zwłaszcza, jeśli nigdy nie zgłębialiśmy problemu związanego z akwarystyką i zakładaniem akwarium.

Jeżeli takiego czasu nie mamy, nie mamy chęci lub sił na to, aby podołać sprawie samodzielnie, można skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, takich jak np. Akwarlux, którzy przygotują akwarium na wymiar za nas i zainstalują i uruchomią wszystko od A do Z w naszym domu lub mieszkaniu.

Wybór odpowiedniego zbiornika

Odpowiedni zbiornik to podstawa, to dom i świat dla wszystkich roślin i stworzeń, które zdecydujemy się wprowadzić do naszego akwarium. Przede wszystkim na wstępnie powinniśmy wybrać miejsce, w którym stanąć ma akwarium, wtedy będziemy mieli podgląd na to, jak duży zbiornik musimy zbudować. Akwarium a wymiar to zatem wspaniały pomysł, gdyż możemy stworzyć akwarium które idealnie wpasuje nam się we wcześniej upatrzone miejsce. Może być to typowe miejsce jak np. komoda, czy stolik, a może być całkiem nietypowe jak zabudowa pod schodami, zabudowa w ścianie lub jeszcze inna nietypowa aranżacja. Warto jednak skorzystać w takim przypadku z porady doświadczonych osób, które podpowiedzą czy dane miejsce nadaje się do wstawienia akwarium i czy cały plan jest poprawny oraz przede wszystkim bezpieczny.

Wybierając zbiornik, koniecznie pomyślmy nad wyborem szkła. Możemy wybrać szkło Float, czyli takie tradycyjne z zielonkawą barwą, albo wybrać szkło premium, czyli stworzyć akwarium ze szkła Optiwhite, zapewniającego świetną przejrzystość i naturalne oddanie barw.

Nie mniej ważną kwestią jest także rodzaj akwarium. Tutaj możemy zdecydować się na stworzenie akwarium słodkowodnego, lub wybrać akwarium morskie.

Wyposażenie akwarium i ryby

W kolejnych etapach pozostanie nam jeszcze wybór niezbędnego, oraz ewentualnie dodatkowego osprzętu do akwarium. Powinniśmy się więc rozejrzeć za takimi podstawowymi elementami jak filtr, grzałka, oświetlenie. Następnie przemyślmy wybór podłoża, elementów dekoracyjnych i oczywiście ryb oraz pozostałych stworzeń, które będą zamieszkiwać nasze akwarium. Gdy już wszystko zostanie w pełni skompletowane, podłączone, wprowadzone do akwarium i uruchomione w całości, będziemy mogli usiąść, zrelaksować się i cieszyć się pięknym światem jaki żyje w naszym domu obok nas, za kawałkiem szyby.

(artykuł sponsorowany)