W naszym kraju niezmiernie wielokrotnie dochodzi do wypadków drogowych, w jakich nagminnie będą asystować piesi. Z tego również powodu użytkuje się wszelkiego typu zabezpieczenia, zwłaszcza zaś na tych odcinkach, gdzie nie wolno się spodziewać sygnalizacji świetlnej, czy na przejazdach autostradą. W takich miejscach niezwykle poprawnie sprawdzają się siatki autostradowe, jakie będą się różnić od stereotypowych tym, że są totalnie inaczej plecione.

Dodatkowo są znacznie grubsze oraz przyzwoiciej znoszą warunki atmosferyczne, a ich solidność dochodzi do trzydziestu lat, podczas gdy sztampowe siatki ogrodzeniowe zużywają się już po pięciu, dziesięciu.

Jesteśmy w stanie niemniej jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście obecność takiej siatki jak przęsło ogrodzeniowe w obszarze niezabudowanym jest konieczna. Na ogół nie można posiadać tu niepewności, ponieważ niejednokrotnie autostrady prowadzi się przez tereny leśne, jakie będą się rozciągać na dużo kilometrów. Istnieje wobec tego kolosalne niebezpieczeństwo, iż niespodziewanie może w takim miejscu wyskoczyć na jezdnię leśna zwierzyna, jak na przykład sarna.

W takiej sytuacji kierowca, zaskoczony takim obrotem spraw, może nie mieć właściwie mnóstwo czasu na reakcję oraz dojdzie do dodatkowego wypadku, jaki może być fatalny w skutkach. Poza tym na takich terenach notorycznie buduje się domy rodzinne, co prawda nie przy samej autostradzie, jednakże w niedalekiej odległości od niej. Istnieje w takim razie oraz takie prawdopodobieństwo, iż gdzieś w pobliżu mogą bawić się dzieci oraz z ciekawości będą potrzebowały wybrać się na przechadzkę, aż do samej autostrady.

Jeżeli zaś będziemy zastanawiać się nad tym, czy taki element aranżacji powierzchni jest atrakcyjny, to z pewnością nie można go określić tutaj pozytywnie. Szkodnicy on krajobraz na zielony teren, jaki będzie się rozciągać dokoła i ma okazję stanowić nawet swego rodzaju pułapkę. Jeśli ktoś się zgubi w lesie oraz będzie chciał się przedostać na autostradę, żeby załapać się na przejazd autostopem, może się zdziwić, kiedy zobaczy przed sobą wysoką siatkę, po jakiej nadzwyczaj trudno będzie się przedostać na drugą stronę.