Od kilku tysięcy lat bogacimy swoją wiedzę na temat wszystkich roślin oraz ziół, które można i da się w jakiś sposób zagospodarować w życiu człowieka. Używano ich czasem, jako pokarmu, nacierania się czy okładania ran. Z biegiem czasu medycyna ruszyła do przodu, zapoczątkowała to właśnie natura. Ludzie zaczęli uprawiać rośliny i różnorodne typy ziół by zbadać ich właściwe i perfekcyjne zastosowanie.

Zioła w medycynie miały dość duże znaczenie, ponieważ ludzie twierdzili wówczas, że przeciw każdej dolegliwości wyrosło zioło lecznicze i jakakolwiek dolegliwość jest wyleczalna za pomocą przeróżnych naparów lub kąpieli. Zioła w medycynie historii były stosowane od zawsze, od starożytności po czasy współczesne. Medycyna i farmaceutyka mknie z biegiem czasu do przodu, co świadczyło o zmianach. Zaczęły powstawać leki syntetyczne, które na dzień dzisiejszy znajdziemy w każdej aptece, są tam wszelkie typy leków, jakie może potrzebować konsument – na przykład koci pazur. Ceny są niekiedy zaskakujące, jednak XXI wiek nie zostawia nam niemalże wyboru. Lekarstw jest coraz więcej a choroby również przybywają, co „zmusza” nas do wykupywania drogich lekarstw.

Dziś ludzie nie mają czasu aby uprawiać zioło, przygotowywać je i spożywać by wszelkie bakterie zniszczyć, albowiem jak sami o sobie mówimy – jesteśmy ludźmi nowoczesnymi, jacy stawiają na zaawansowaną medycynę i farmaceutykę. Są osoby, które intrygują się zielarstwem i spędziły całe życie nad uprawami, roślinami oraz wywarami oraz stosują je w ramach potrzeby zdrowotnej we własnym zakresie. Inni także stosują rośliny, jakie wolno palić. Mowa tu o konopi indyjskiej, jaka była użytkowana w innych państwach na wysoką skale także do celów leczniczych. Jeśli chodzi o dzisiejsze lata nie jest już stosowana w medycynie a w wielu państwach została zakazana oraz uznana za narkotyk miękki jednakże badania naukowców wykazały, iż większość pacjentów może osiągnąć korzyści z leczenia nim pojawią się jakieś negatywne symptomy. Zioła są także używane w produktach codziennego użytku, są dodawane nawet do past do higieny jamy ustnej jak i rozmaitych kremów nawilżających.