Nieraz nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo może nam zagwarantować nowocześnie wyposażona siłownia. Jakimi sprzętami ona zarządza. Już na pierwszy rzut oka widać, że dużo sztang, maszyn oraz stanowisk wygląda nieomalże futurystycznie, co także w pewien sposób wpływa zachęcająco na zakup danego sprzętu, czy stanowiska. Jednak warto tutaj o wiele bardziej przybliżyć kwintesencję owej nowoczesności. Niektóre albowiem urządzenia sterowane są za pomocą kompów, co zezwala na znacznie bardziej efektywny trening oraz kształtowanie sylwetki. Posiadamy tu nie sporadycznie do wykorzystania wirtualnego trenera, jaki zademonstruje nam oraz opisze cały cykl treningowy.

Od czasu do czasu mamy przy urządzeniu tablice 3D z hologramem, w jakim miejscu pokazane jest jak należy ćwiczyć, aby oddziaływać na praktyczne partie mięśni – w tym wspomoże bieżnia elektryczna. Nie musimy się też kłopotać z dokładaniem, lub ujmowaniem dodatkowych ciężarów. Są bo systemy, jakie sterują stworzonym przez nas obciążeniem, co dzieje się przy wykorzystaniu właściwych przełączników, będących w zasięgu ręki. W poprawnie wyposażonej siłowni dba się również o to, żeby niektóre urządzenia były dostępne dla kilku osób równocześnie, a zatem mówimy o kilku takich samych, lub ewentualnie podobnych urządzeniach. To samo się tyczy hantli, sztang i zestawów talerzy.

Można też wtrącić o dwóch rodzajach treningu, Tak nazywanym tresurze na wolnych ciężarach, bez wykorzystania żadnych mechanizmów, oraz o treningu na maszynach wyekwipowanych we wszelkiego typu prowadnice, przekładnie itp. Tego rodzaju urządzenia także są dostępne w wielu siłowniach. Jest taka możliwość, by kupić sobie atlas i zamontować go we własnym mieszkaniu. To ile będzie kosztował zwłaszcza zleży od jego rozmiaru oraz konstrukcji, jaka ma wpływ na rozpiętość ćwiczeń. Taki atlas będzie wyposażony w jedną, bądź też nawet parę ławeczek, stepper, wszelkiego rodzaju regulacje dotyczące nie wyłącznie ciężaru, czy oporu, niemniej jednak też odpowiedniego ukosu naszej idealnej ławeczki. Będzie także posiadał tak zwane modlitewniki, które jednakże nie mają nic wspólnego z architekturą sakralną, czy religią. W atlasie odnajdziemy wiele podpórek, rozmaite wyciągi, podesty, drążki, podciągi, stalowe linki oraz łożyskowe krążki tak reprezentatywne dla tego rodzaju oprzyrządowania.