W dzisiejszych czasach adopcja przestała być tematem tabu, ponieważ słyszymy o niej nadzwyczaj wiele w mediach oraz w rozmowach ze znajomymi. W stworzonym przez nas kraju słyszy się wybitnie sporo o adopcji jednym z koronnych tematów jest mit o tym że jeżeli pragnie się zaadoptować dziecko to okres wyczekiwania jest potwornie długi a procedura karkołomna. A jakkolwiek nie jest tak że to rodzice wyczekują na dzieci tylko dzieci na rodziców oraz to dla nich ten czas ma okazję wydawać się bardzo długi. Jeśli chcesz się starać o dziecko to musisz posiadać stałe miejsce zamieszkania i korzystać z praw cywilnych i obywatelskich, należytą opinię środowiska adopcyjnego. Rodzina, jaka stara się o adopcję dziecka powinna mieć właściwe warunki mieszkaniowe żeby przyjąć do niego dziecko i udokumentowane środki pieniężne, by ośrodek adopcyjny wiedział że dziecku niczego nie zabraknie.

Jeżeli rodzina, która pragnie przysposobić dziecko ma swoje własne pociechy z pewnością to nie przeszkadza, oraz jednostka samotna też może zaadoptować dziecko jeśli będzie miała tylko dobre dochody aby siebie oraz dziecko utrzymać. Wszystkie rodziny, które chcą zaadoptować dziecko muszą przejść przez okres przygotowawczy do takiej adopcji – tu pomoże także fundacja puszczykowo. Przyszli rodzice muszą przejść przez wiele spotkań oraz zajęć grupowych, a cały ten okres trwa mniej więcej dziewięciu miesięcy. Taki okres przygotowawczy obejmuje spotkania informacyjne oraz pedagogiczne, wizytację w domu kandydatów.

Sporo czasu pochłaniają zajęcia grupowe, na jakich eksperci przedstawiają nam wiedzę o komplikacjach rozwojowych i emocjonalnych dziecka porzuconego oraz pogłębiają naszą klarowną decyzję do przyjęcia dziecka. Także istotna przy adopcji dziecka jest diagnoza psychologiczna, oraz spotkanie w grupach warsztatowych. Na koniec takiego okresu przygotowawczego ośrodek organizuje spotkanie z rodzina, jaka już adoptowała dziecko, by podzielić się swoimi przeżyciami, i osobistymi doświadczeniami, no i indywidualne spotkanie, jakie podsumowuje cały cykl przygotowawczy, a później komisja kwalifikacyjna prezentuje swoje spostrzeżenia ze wszystkich zajęć i z całego tego czasu przygotowawczego.