Kleszcze należą do podgromady roztoczy i klasyfikowane są do gromady pajęczaków. Wzbudzają negatywne emocje, a nawet strach. Kleszcze to nierzadko nosiciele wielu chorobotwórczych wirusów, bakterii czy pierwotniaków. Poza tym wywołują niebezpieczne reakcje alergiczne. Ukąszenie przez kleszcza może zatem zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu poszkodowanego.

Kiedy rozpoczyna się sezon na kleszcze?

Sezon na kleszcze rozpoczyna się wówczas, kiedy temperatury powietrza normują się na poziomie 5-10 ºC. Okres wzmożonego żerowania tych pasożytów przypada na maj oraz czerwiec, a także wrzesień i październik. Choć w związku z gwałtownym ocieplaniem się klimatu, w tym roku można było je zaobserwować nawet w styczniu. Aktywność kleszczy zanika wraz z pojawieniem pierwszych przymrozków, przeważnie w listopadzie.

Miejsce występowania kleszczy

Łagodna zima może skutkować tym, że tego roku kleszczy może być znaczenie więcej niż we wcześniejszych sezonach. Naukowcy jednogłośnie mówią o ich pladze.

Kleszcze można spotkać w niskich zaroślach. Na swoją siedzibę często wybierają obrzeża lasów, łąki, polany, zagajniki z roślinnością, a także przydomowe ogrody. Bardzo odpowiada im środowisko paproci, leszczyny czy też czarnego bzu.

Niebezpieczne skutki ukąszenia przez kleszcza

Konsekwencją ukąszenia przez kleszcza, niebędącego nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów, jest na ogół odczyn zapalny lub reakcja alergiczna. Pasożyty, które przenoszą szkodliwe mikroorganizmy, stanowią 10-40% wszystkich kleszczy. To grupa szczególnie niebezpieczna, ponieważ jest w stanie przyczynić się do powstania poważnych chorób, dokonujących w organizmie poszkodowanego poważnych zniszczeń.

Ukąszenie przez kleszcza może wywołać:

  • boreliozę
  • kleszczowym zapaleniem mózgu
  • babesjozę
  • anaplazmozę
  • tularemię
  • bartonellozę
  • riketsjozę.

Badanie genetyczne kleszcza – szybkie wykluczenie zakażenia

Jedną z najgroźniejszych chorób, wywołanych ukąszeniem kleszcza, jest borelioza. Z roku na rok liczba zachorowań znacząco wzrasta. Zarówno w przypadku boreliozy, jak i innych chorób przenoszonych przez kleszcze, kluczową rolę odgrywa szybka diagnoza oraz podjęcie skutecznego leczenia. Jednak w wiele przypadkach pierwsze stadium chorobowe często przebiega bezobjawowo. Zbyt późne zidentyfikowanie choroby może w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie organizmu osoby ukąszonej. Badanie genetyczne kleszcza jest szybką i rzetelną metodą pozwalająca na zbadanie pasożyta. Badanie kleszcza w Warszawie można przeprowadzić dostarczając kleszcza do punktu przy ul. Starzyńskiego 10. Przeprowadzone testy umożliwiają wykrycie obecności patogenów, których kleszcz był nosicielem. Wyniki badania są wiarygodne i stanowią podstawę do podjęcia leczenia.