Przybył czas na naprawę dachu, który w przeszłości pokryty był papą bądź blachą? Z pewnością nie każdy z nas wie jak postępować w czasie jego odnowy. Oto kilka wskazówek jak wypada w takim wypadku postępować. Główną czynnością jaką musimy wykonać jest oczyszczenie starego pokrycia z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli powstały na nim pęcherze wypada je ponacinać, wysuszyć palnikiem gazowym a następnie podkleić. Jeżeli natomiast powstały fałdy, należałoby je naciąć oraz podkleić, bądź też w całości je zlikwidować.

Naprawy dachów z blachy dachowe można wykonać wykorzystując współczesne preparaty. W takim wypadku wszystkie zniszczone miejsca wypełniamy masą zbrojoną matą z włókna szklanego – wypróbuj również piorunochrony. Na tak przygotowane podłoże nanosi się za pomocą pędzla preparat bitumiczny, jakiego obowiązkiem jest nasączenie i zmiękczenie papy. Trwałość tego rozwiązania szacuje się na około 20 lat jednakże nie jest to tania inwestycja. Występuje wiele sposobów remontu dachów pokrytych papą w zależności od ich uszkodzenia, my przedstawiliśmy tylko jeden z nich. Coraz więcej obszarów zielonych, parków lub ogrodów przeznacza się dziś pod zabudowę.

Producenci pap znaleźli rozwiązanie tego problemu- wzbogacili swoje oferty o dodatkowy towar, a mianowicie o specjalną papę zgrzewalną sprzyjającą do izolacji dachów zielonych, która chroni dach przed przerostem korzeni roślin. Blacha do grani zielonych składa się aż z dziewięciu warstw (od dołu): podłoże betonowe wykonane ze spadkiem; impregnat; blacha podkładowa; blacha odporna na przerastanie przez korzenie roślin; mata skupiająca wodę; mata drenażowa; mata filtracyjna; warstwa wegetacyjna; strefa roślin. Blacha tego rodzaju nie jest jednakże przeznaczona do hodowania wszystkich typów roślin, wybierając je musimy wziąć pod uwagę ich łatwość aklimatyzacji i przede wszystkim wartość dopuszczalnego obciążenia konstrukcji dachu. Ogromną zaletą tego typu blachy dachowe jest między innymi obszerna odporność poszczególnych warstw na szkodliwe warunki atmosferyczne oraz ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Miejmy nadzieję, że produkt ten w najbliższej przyszłości będzie radował się większą popularnością, ponieważ któż z nas nie pragnąłby mieć kawałka zieleni oraz spokojnego miejsca do odpoczynku wyłącznie dla siebie?