Poszukując podzespołów zamiennych do wskazanego pojazdu szczegółem zasadniczym jest jego marka. Wszystko jedno, czy będzie to motocykl, samochód osobowy czy także duża ciężarówka bądź kombajn zbożowy – punktem wyjścia jest kompletna konstrukcja, opatentowana oraz znana na rynku pod handlową nazwą. Podobnie, kiedy zachodzi potrzeba kupna części traktorów rolnych różnych marek, wypatruje się takich, jakie konstruktor wymyślił oraz dostosował do tego właśnie modelu – rekomendujemy części do maszyn rolniczych. Jest w owym czasie, jeśli nie gwarancja, to chociaż większa pewność, iż po wymianie nadszarpniętego elementu na identyczny, naprawa pozwoli na korzystanie z ciągnika poprzez dłuższy czas, inaczej najzwyczajniej w świecie będzie efektywna.

Skutkiem tego również niektóre warsztaty naprawcze, a już na pewno firmowe serwisy odmawiają montowania części innego producenta niż tej rzeczowej maszyny lub ewentualnie chociaż odmawiają udzielenia gwarancji na naprawę, jeśli liczyła ona na wymianie podzespołów uszkodzonej na jej odpowiednik, ale nie pionierski.

Ogromny koszt markowych części i podzespołów aktywuje powstawanie rynku podróbek. W większości przypadków przeważająca część kosztów naprawy jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego wynika z przymusu wymiany uszkodzonego elementu na pionierski. Robocizna stanowi na ogół niewielki procent weryfikacji naprawy. Im znacznie bardziej skomplikowane oraz szczególne urządzenie, tym więcej kosztuje jego naprawa.

Traktory rolnicze, jednakowo jak inne pojazdy mechaniczne, wyposażane są w coraz to nowe akcesoria, a funkcje zasadnicze podnoszone na wyższy poziom. Firmy tworzące ciągniki konkurują pomiędzy sobą też gwarancją bezawaryjności swojego towaru. Kiedy jednakże awaria taka nastąpi, w pewnych momentach z winy użytkownika, koszt naprawy jest duży, zwłaszcza ze względu na kosztowne części.

Atestowane, firmowe części ciągników rolnych maja nieraz tak ustawione i wyśrubowane parametry, że nie istnieje możliwość zastąpienia ich tańszym zamiennikiem. Dotyczy to modeli najnowszych, wspomaganych elektroniką. Dobra odsłoną takiej sytuacji jest to, iż naprawa z użyciem firmowych części ma okazję posiadać gwarancję, jednakowo jak żywotność samych części.