Większość osób dorosłych twierdzi, że czas edukacji ma już za sobą. Sfinalizowanie szkoły średniej lub studiów zamyka ich czas kształcenia się. To błąd, bo współczesny świat stawia przed nami dużo wymagań. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto studiował, dzisiaj studiuje niemal każdy. Matura to zdecydowanie za mało, nie ukończona szkoła średnia oznacza niezwykle małe okazje na pracę.

Szkoły policealne to szkoły ukształtowane z myślą o osobach dojrzałych, chcących zdobyć innowacyjny zawód i poszerzyć kwalifikacje zawodowe. Ich propozycja skierowana jest do różnych grup wiekowych. Z pewnością skorzystają z nich absolwenci szkół średnich, których interesuje dalsza nauka po liceum, jednak nie chcą, lub ewentualnie nie są w stanie rozpocząć studiów. Jest to korzystna alternatywna dla kształcenia akademickiego, które łączy się z ogromnymi nakładami czasu oraz finansów.

Szkoła policealna tutaj to wyjście dla osób, jakie nie mają matury-nie jest ona przydatna do rozpoczęcia nauki, wystarczy ukończenie szkoły średniej. Są w stanie w niej podjąć naukę także Ci, którzy po latach pracy w zawodzie chcieliby uzupełnić swoje wykształcenie-zdać maturę, zdobyć zawód przydatny na rynku pracy. Szkoły policealne są szansą dla ludzi bezrobotnych, jacy chcieliby się bardziej zaktywizować, zwiększyć swoje szanse u prawdopodobnego pracodawcy, jednakże nie stać ich na drogie szkoły prywatne-w tym wypadu mogą wyszukać sobie szkoły policealnej, w której nauka odbywa się za darmo.

Szkoły policealne są tak interesujące dla kandydatów, gdyż nauka trwa w nich tylko rok bądź dwa lata, a w tym czasie uzyskują w rzeczywistości solidny zawód.

Niektóre osoby nie miałyby szans na lepsze wykształcenie, gdyby nie szkoły policealne. Ich zaletą jest też to, że jest ich sporo w różnych miastach Polski. Wstęp do nich ma każdy, przyjęcie do szkoły zależy głównie od tego, czy jest starczająca ilość miejsc. Mogą się więc w nich uczyć zarówno młodzi, stojący u progu kariery zawodowej, jak oraz starsi, jacy miarodajne doświadczenie już mają.