Podnośnik to machina, która cudownie się sprawdza zarówno przy pracach w pomieszczeniach, w jaki sposób także w warunkach oczywistych, zewnętrznych. Mogą to być urządzenia przeznaczone jedynie do prac w jednym z zamienionych przykładów, bądź także bardziej uniwersalne, które pozwalają na funkcjonowanie wewnątrz i na zewnątrz. Wszystko jest tu zależne jednak od gabarytów maszyny. Takie dźwigi poruszające się w halach, zakładach oraz innych pomieszczeniach zamkniętych napędzane są napędem elektrycznym. Istnieje tutaj miarodajne uwarunkowanie, które możemy zaobserwować również przy użyciu wózków widłowych.

Urządzenia na gaz, czy tym o wiele bardziej maszyny poruszane silnikiem diesla powinny pracować na rześkim powietrzu, by nie ryzykować losowego zapłonu, a w efekcie pożaru, czy wybuchu. Ponadto inhalacja spalin w pomieszczeniach zamkniętych może być szkodliwe dla zdrowia. Wskutek tego także podnośniki pracujące w halach cechują się napędem elektrycznym, z pewnością bezpieczniejszym niż pozostałe dwa tutaj nadmienione. Każda machina budowlano-remontowa cechuje się pewnymi danymi technicznymi.

Parametrami, jakie obsługujący machinę pracobiorca powinien gruntownie znać. Znajomość prowadzonego wyposażenia może zapobiec ewentualnym wypadkom, czy przykładowo niepożądanym dysfunkcjom. Poza tym kierujący urządzeniem, czy też maszyną może nam pokazać, co jest w stanie zrobić wykorzystując swe zręczności, a czego się nie podejmie. Każda maszyna powinna posiadać podane dane techniczne, czyli informacje korzystne przy prowadzeniu danego pojazdu. Niech za przykład posłużą dźwigi typu Dźwigi Czorny Tychy i Katowice. W karcie powinny się znaleźć dane na temat wysokości platformy, wielkości roboczej, szerokości tejże platformy, wielkości roboczej, długości wysuwanych podestów, szerokości oraz długości transportowania, predyspozycji pokonywania wzniesień, a w efekcie ciężaru całkowitego pojazdu, a nawet informacje na temat zewnętrznego promienia skrętu kół. No i pozostaje najistotniejsza sprawa, innymi słowy dane dotyczące udźwigu platformy. Wszelkie te parametry posą w stanie nam w pracy oraz zniwelują takie wypadki, jak stłuczki, strącenia, czy wykolejenia machiny podczas eksploatacji.